Marie Stuartovna

čtvrtek 28. červen 2012 09:40

  Mám tu partu už dlouho rád, trochu se obměňuje, ale pořád plyne, vyvíjí se a zatím jsem v jejím podání nepotkal umělecký potrat. Říkají si Ty-já-tr – K.O. Naopak, vždycky jsem byl potěšen a odcházel plný dojmů i námětů k přemýšlení. Nebylo tomu jinak ani tentokrát.

 

Drama Friedricha Schillera chystají tvůrci pro letošní ročník Divadelních slavností, které bývají tradičně na Křivoklátě a také v krásných zámeckých prostorách ve Žlebech. David Kraus se ujal i režie, ale mne zaujal především jeho překlad a úprava. Řekl bych, že podstatná redukce textu velmi prospěla, řečeno je vše, co řečeno být má. Překladatel zachovává jistý archaismus formy, ale přitom představitelé mluví živým jazykem, základní příběh dramatu, příběh konfliktu vášní dvou žen, je otevřený, plastický a srozumitelný.

Připsaná postava šaška připomíná trochu Shakespeara, ale současně nutno přiznat, že šašek děj posunuje, vtipně komentuje a spíše podtrhuje vypjaté chvíle dramatu. S velkým zaujetím jsem sledoval konflikt dvou královen - Alžběty, Ivany Krausové a Marie, Radky Tesárkové. Potěšila mne jednoduchá, ale vkusná výprava. Přičiním jednu poznámku. Černá s krvavým purpurem krásně rámují ten příběh vášně, ale tady bych v psychologii barev ještě pokračoval a zapojil další dvě barvy vášně, jasně žlutou a fialovou. Vím, nemusí to být snadné, dostupnost vhodných kostýmů, navíc ty barvy možná dámám nejdou k pleti nebo k očím. Soudím ovšem, že v těch krásných romantických prostorách a při dobrém nasvícení by i barvy nosnost dramatu dvou vášní umocnily.

Po pár létech jsem si zase mohl vychutnat atmosféru generální zkoušky. I s posledními přípravami, dolaďováním kostýmů, opakováním textu, který mimochodem vázl minimálně. Neviděl jsem celý a hotový tvar, jenom torzo. Soudím ale, že návštěvníci představení Divadelních slavností ve Žlebech i na Křivoklátu se mají na co těšit. Takový divadelní večer jistě skvěle zapadne jak do romantické atmosféry historických staveb, tak i do dlouhých letních večerů s trochou příjemného zamyšlení a krásou slova i hudby. Zlomte vaz, přátelé.

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora