Petr a Lucie

pondělí 9. červenec 2012 16:04

  Když jsem na chalupě trochu probíral neutříděnou hromadu s knihami a vybíral, co vzít k vodě, narazil jsem na úžasnou Rollandovu povídku Petr a Lucie.  

 

Nechci na ni psát recenzi. Uvědomil jsem si, že jsem ji poprvé četl v tom správném věku dvaceti let, vlastně ve věku hlavního hrdiny Petra. A pod dojmem té krásy jsem potom přečetl i další Rollandova díla, Jana Kryštofa i Okouzlenou duši. Mimochodem, po čtyřicítce jsem se pokusil znovu Jana Kryštofa přečíst a nedokázal jsem to. Velký humanista a také znalec hudby ho rozvrhl jako symfonickou báseň. Už jsem se nedokázal znovu ponořit do pozvolného tempa té hudby slova.

Útlá knížečka Petr a Lucie, nalezená v mé chalupě, byla z edice Světová četba. Ti starší a sečtělejší si možná vybaví skromnou kartonovou edici (dneska paperback) se zmnoženou charakteristickou hvězdicí na titulní stránce. Nevím to přesně, ale ta edice šla do stovek. Když jsem likvidoval bráchovu knihovnu, přišel mi pomoct také kamarád, renomovaný sběratel knih. Některé z prvních svazků už mají i sběratelskou hodnotu.

Tahle knížečka vyšla jako 37. svazek edice. Začínalo se Nerudou a jeho Týdnem v tichém domě. No a potom Twain, Čechov, Voltaire, London, Mácha, Tolstoj… Rollandova povídka vyšla v r. 1951 v krásném překladu Jaroslava Zaorálka, s předmluvou Jana Řezáče. (Pro ty, kteří to tolik nesledují, dodám, že Zaorálkův překlad Zvonokos bývá označován za kongeniální.) V předmluvě se povinně hodnotí, jaký měl soudruh Lenin vztah k autorovi, ale který dvacetiletý kluk čte podobné předmluvy. Zato krása nenaplněné lásky z Rollandova příběhu oslovila určitě mnohé mladé romantiky.

Tenhle blog o mladé, ale tragické lásce nepíšu na oslavu knihy. Nepotřebuje ji, je slavná dost. Já na tom drobném vydání chci spíše ukázat, že věci nebyly a nejsou černobílé. Parta dobrých redaktorů vydávala programově a velmi cíleně kvalitní literaturu v kvalitních překladech. Patrně musela dost ustupovat, určitě skládala drobné úlitby režimu. Ovšem v konečném výsledku nabízela mladým zájemcům poměrně kvalitní průřez světovou klasikou. Připomeňme si, že cena jednoho svazku se pohybovala od 25 do 45 Kč. Náklad této Rollandovy knížky byl přes dvacet tisíc výtisků, většina vyšlých knih byla rozebraná.

Nehájím ten režim, nehájím tu dobu, to vůbec. Jenom obdivuji neznámé statečné, kteří dokázali občas i ustoupit, ale přinášeli ještě pořád mnohou kvalitu, mnohou ochutnávku z bohatého stolu světové kultury. Když se ohlížím zpět stařeckým okem, říkám si, že ta Biafra ducha (abych citoval Aragona) byla v době normalizace daleko horší, než v létech padesátých. Tam se duch národa lámal, v sedmdesátých už byl zlomený. To se ovšem netýká Lucií a Petrů, ty prý bůh miloval, odešli mladí a zamilovaní… a také věční.

 

 

 

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora