Nepříliš nadšený paján

úterý 14. srpen 2012 07:36

  V záplavě informací mi trochu uniklo, že v srpnu (10.?) se dožívá osmdesátin český spisovatel Vladimír Páral. Rád bych mu věnoval vzpomínku, poněkud rozpornou.

 

Nevím už to přesně, ale mám dojem, že začínal svou literární dráhu pokusy velmi poplatnými socialistickému realismu, pro která se vžila zkratka SORELA.    Přišla ovšem tři díla mimořádně kvalitní, zejména Milence a vrahy považuji za malý literární skvost. Potom ale nastal čas opatrného přešlapování u erotiky a neméně opatrný návrat k socialistickému realismu, povýšenému ovšem jeho uměleckým posvěcením alespoň formálně do vyšší kategorie. Rád jsem v té době poslouchal Škvoreckého z Ameriky a mluvil o tom tenkrát velmi zasvěceně. Vracet se zpět, to není vývoj, ale úpadek. Bohužel.

Když jsem v osmdesátých létech „gorbačovských“,   náměstkoval v malém kulturním zařízení, k mým podřízeným patřila také inteligentní dáma, která ovšem své duševní deprese léčila alkoholem. O jejím tragickém osudu jsem se někde zmiňoval, ale vybavila se mi v souvislosti s jubilujícím spisovatelem. Dělali jsme nějaký večer pro mladé a pozvali Párala na besedu, byl tenkrát nesporná celebrita. Přišel ochotně a po besedě jsme chvilku povídali stranou u vína. Přisedla si i ta bystrá kolegyně, která ovšem už měla natankováno trochu přes míru. Suše spisovateli sdělila: Mistře, četla jsem vás moc ráda, ale teď už píšete jenom sračky. Ke cti mistra dodávám, že ani necekl, nevztekal se, věděl.

Soudím ovšem, že i kdyby napsal jenom Soukromou vichřici, Katapult a Milence a vrahy, má navždy právo patřit mezi české spisovatele. O vnitřní bídě doby reálného socialismu ve svých knihách pověděl možná víc, než různé registry udavačů z té doby. Měl velkou přednost skutečného umělce: uměl!!!

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora