Třetí pohlaví?

pátek 31. srpen 2012 11:59

O celém, a velmi zajímavém, festivalu Fresh film fest možná časem napíšu jinam. Zašel jsem ovšem na jeden film, spíše náhodou, a nedokázal odejít. Přesto, že to vůbec nebylo moje téma a v jiném kinosále už na mne čekal akční a bojový Zátah s řadou divokých a krvavých scén. A westernové schéma na saigonský způsob.

 

Tady před kamerou seděli hodinu dva transvestité a vyměňovali si zkušenosti.  Režisér proti sobě posadil patrně záměrně, dva protichůdné typy. Jeden, na pohled starší, ale štíhlý, působící spíše žensky. Proti němu seděl robustní typ, spíše nehezký, jako ženu bych ji označil jako bitevní křižník. Tady už byli oba za muže. Ten starší se kdysi nechal přeoperovat na ženu a potom zpět na muže, ten mladší a masitější teprve na přeoperaci čekal. Film vlastně končí tím, že ho vezou na sál, k návratu mužské identity.

Tohle není téma, kterým bych se běžně zabýval, nebo ho řešil. Nemám s tím sebemenší problém, nesoudím to, nemáme to zatím ani v příbuzenstvu, míjí mne to. A jsem za to přiznaně rád. Přesto mne ten otevřený dialog nesmírně zaujal, uvědomil jsem si, jaké peklo také může prožívat člověk s takovou anomálií, jak se často cítí vykořeněni. Oba se nakonec shodli v tom, že jsou patrně jakési třetí pohlaví, že byli jenom muži v těle ženy a chtěli se vrátit zpět.

Ten snad starší a ženštější (oba jsou zhruba šedesátníci) vyprávěl o jedenácti létech svého šťastného manželství, které ztroskotalo na pravdě o jeho operaci na ženu. Tajil to úspěšně jedenáct let, vstával ráno ve čtyři, aby se potají oholil (což jsem vůbec netušil) a když se s ním jeho manžel po bouřlivém rozvodu rozcházel, ještě ho pozval do postele na poslední krásnou noc.

Řešilo se tam vkusně i mnoho věcí hodně intimních, o kterých jsem nikdy ani nepřimýšlel, třeba znovupřišití penisu při reoperaci, nebo implantátová prsa. V tom se nechci hrabat, navíc bych určitě nebyl přesný. Jenom jsem si uvědomil při shlédnutí toho filmu, že duše je opravdu krajina šírá a dohlédnout konce nejde. Pokud budete mít zájem a nemáte podobných lidí D.O.S.T., zajděte. Nejsou to příliš šťastní lidé, zdá se.

Rozčarování

Švédsko

2010 58MIN, Dok.

REŽIE: Marcus Lindeen

KAMERA: Erik Persson

STŘIH: Marinella Angusti

HRAJÍ: Orlando Fagin, Mikael Johansson

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora