Spisovatelky a Erós

středa 5. září 2012 07:54

  Když tady před časem jedna kolegyně inzerovala vydání knihy, snad jsem jí i upřímně popřál, ale více pozornosti jsem tomu nevěnoval. Život ale tropí hlouposti, a když jsem jednou něco hledal v knihovně, narazil jsem na tu útlou knížku a odvezl ji domů. Byla to dobrá volba. Když jsem ji vezl domů a listoval v ní, říkal jsem si, že bych měl pár výhrad. Ale i ty jsem zrušil a dočetl s velkým potěšením

Autorka do úvodu dala dvě věty, které považuji za klíčové, a tak je zkusím citovat přesně. „Samozřejmě jde o mé závěry, myšlenky a interpretace, jež rozhodně nepokládám na oltář obecné pravdy. Pouze se snažím přiblížit osudy nevšedních osobností historie čtenářům dneška.“ A to se autorce opravdu daří. Po mém soudu, maskulinním, je kniha psaná trochu do červené knihovny, ale vkusně, velmi čtivým a moderním jazykem.

Osudy mnohých hrdinek knihy jsem se kdysi dost podrobně zabýval, znám i jiné interpretace některých doložených událostí. Třeba přísahu Lori nad mrtvou matkou někteří vyprávějí jako přísahu nad otevřenou rakví matky přímo v Truhlářské ulici. Nechci se ale stavět do pozice zdejších „googlevzdělanců“. Něco si naťukají na internetu a prohlašují to za jedinou možnou pravdu.  Jsou to události staré 150 let, různě převyprávěné, dezinterpretované.

Martina Bittnerová se pouští i na tenký led introspekce pocitů některých hrdinek, pokouší se o subjektivní výpověď třeba právě Lori, o její pohled zevnitř, o vyjádření jejích pocitů. Podobně zajímavě se pokouší ponořit i do nitra Karoliny Světlé. Vybrala si několik zajímavých dam z doby obrození, v tom širším smyslu. Trochu na nich dokazuje, a má pravdu, že v našem národě byla i tenkrát řada výjimečných žen, navíc to byli autodidakti, tedy dámy, které se většinou samovzdělávaly.

Mne třeba velmi zaujala Bohumila Rajská. Dost jsem o ní věděl v souvislosti s pološíleným Ammerlingem i problematickým manželstvím s Čelakovským. I fakt, že si to potom Němcová vyčítala, je známý. Přesto jsem našel mnoho nového a zajímavého. Když jsem třeba četl soukromou korespondenci mezi B. Němcovou a S. Podlipskou, naskočilo mi to, co autorce: lesbická láska. Autorka to téma vysvětluje velmi citlivě, podepsal bych se pod její názor.

Vlastně o každé z těch často smutných hrdinek jsem našel některé nové informace. Navíc autorka přidala poměrně rozsáhlý přehled o zdrojích, z nichž čerpala. Při četbě jsem obdivoval i schopnost autorky vtěsnat řadu zajímavých informací do čtivých a splavných vět. Jenom ten, kdo to někdy zkoušel, ví, kolik poctivé práce je za výslednou lehkostí takového psaní.

S potěšením konstatuji, že naše kolegyně napsala milou a čtivou knihu, měl bych pro ni určitě několik zajímavých tipů pro další osobnosti, třeba La Stolz. Věřím, že mé rady nepotřebuje, její drobná a útlá kniha o úsvitu našich literárních dějin je kniha čtivá, příjemná, neváhám napsat lahodná. Doporučuji ji čtenářům a hlavně čtenářkám.

 

Martina Bittnerová

Spisovatelky a Erós

Vydal Daranus, 2011

 

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora