Z betonu a z pavučin…

pátek 21. září 2012 22:13

  Náhoda mne přivedla k televizi, když besedovala v ČT Květa Fialová. Potkával jsem ji v práci často, byla krásná a kolovalo mnoho krásných historek o její originalitě. Ty publikovat nebudu.  

 

Tohle bylo půvabné setkání dvou světů. Nemám ve zvyku kritizovat televizní komentátory obecně, navíc, tenhle se mi dost i líbí. Ovšem potkal se s bytostí z jiného světa. Když mu s vrozeným šarmem položila dotaz: jste blbý? Chvilku lapal po dechu, ale vybruslil. Ustál i další vlídný dotaz: jste kurevník? Potom paní Květa rozvinula obrázky ze svého světa, světa malých princů, východní filozofie i bezelstné krutosti čistých duší. Poslouchal jsem s potěšením tu konfrontaci světa konzumu a světa pavučinkových duší, které umí zranit pokrytecký svět svou bezelstnou pravdou.

Nějak jsem si to podvědomě aplikoval na tento blog. Je to můj pohled, nikomu ho nevnucuji. Znám tady pár pavučinkových duší i pár spolehlivě zabetonovaných ve svých nabobských jistotách. Sprostota nebývá pavučinková, anonymita je také zabetonovaná ve zbabělosti. Potkávám i pár vzdělaných racionalistů. Nemají šanci. Ti zabetonovaní mají pevný základ, trvalé jistoty: mají pravdu vždy.

Paní Květa mne pobavila i potěšila svou bezprostřední moudrostí. Uvědomil jsem si, že mám blíže ke světu pavučinek, ač můj základ je zemitější. Pramení u doškových střech a pluhu, do kterého byla zapřažená jedna kravka. Ale jak psal Neruda… rosteme zdola nahoru, rovně jako strom a také stejně pevně…  Jenom ne zabetonovaně, dodávám já…

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora