Modrá pátá kolona?

úterý 25. září 2012 20:04

Možná spíš vládní pátá kolona, to jak je ctěná libost.  

Vědomě trochu nadsazuji, vím, že ten termín vznikl ve Španělsku v občanské válce a používal se i pro henleinovce na sklonku naší demokratické republiky. Pátou kolonou jsou tedy lidé, kteří vědomě rozkládají fungující systém zevnitř a cíleně. To snad není případ modrých „rebelů“, ale kdo ví. Pokud si dobře vzpomínám, egyptští haruspikové hádali budoucnost z husích jater. Obávám se ovšem, že ani ti nejzkušenější by si na hádání naší politické budoucnosti netroufli.

Nejsem politický komentátor, ani analytik, jsem prostý, trochu vyděšený pozorovatel. Trochu ironický, už hodně skeptický, ale pořád občan země, která se zmítá jako rukojmí v hrátkách politiků. Nějak nemohu uvěřit, že  Tluchořům a Fuchsům jde především o blaho občanů. Na druhé straně i oni tuší, že v možných předčasných volbách je jejich politická budoucnost velmi nejistá, vykroužkované „ičko“ napovídá mnohé. Uplynuly dva roky od slavnostního nástupu nové vlády do Strakovky a z modrých TOP perspektiv zůstávají jenom trosky, navíc trosky, které závisí na vůli velmi podivného politického uskupení, které nevzniklo z voleb a s černým humorem si říká LIDEM. Má pomalu více placených poslanců a státních zaměstnanců, než členů a je celkem jasné, že tahle parta půjde s kýmkoliv, kdo ji udrží u koryt.

Politickou kulturu tady jednoznačně zdiskreditovala opoziční smlouva. Vzala jí to základní, co je podstatou demokracie, Princip střetu politických programů, idejí, nahradil princip kšeftování s trafikami, který patrně nejúspěšněji vykvetl na pražském magistrátu. Když se ruka k ruce vine… A tak mne napadlo řešení. Pavka horolezec se nedávno v Reflexu pochlubil svými úspěchy v čele hlavního města. Už jednou kandidoval do čela modrých konzervativců, jištěn genii jako Jančík, Blažek a další. Vím, že stejnou nohou se do stejné řeky nemá vstupovat dvakrát, ale co když se ten Hérakleitos také mýlil, čas od času je potřebné ten dialektický proces pozastavit a vrátit se k minulým úspěchům. Premiér Bém, ve vládě Blažkové, Hulínští, Vodrážkové, Březinové…

Někteří demokraté už toho opravdu mají D.O.S.T. a tak možná přichází čas pevné ruky. S pátými kolonami je nutné zatočit včas a jednoznačně. Jenom doufám, že můj letitý politický favorit Boris se srovná včas. V Bémově vládě by mu to moc slušelo.

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora