Příběh varhan

středa 7. listopad 2012 07:42

O šťastných náhodách jsem tady už psal. Stejně jsem psal i o rodné vísce, s níž mne pojí pouta nejpevnější. Když se k tomu přidá šťastná náhoda…  

  

 

 

 

 

 

 

Kostelík nad naší vískou bývá většinou zavřený. Bylo to tak i v minulosti, spadáme totiž pod římskokatolickou farnost v Lašovicích, u nás se v kostele konaly pobožnosti jenom o významných dnech. O to více nás v létě na procházce s vnučkou překvapilo, že nacházíme kostel otevřený. Zašli jsme dovnitř a seznámili jsme se s příjemným a sympatickým pánem, který se ujal opravy zdejších varhan. Příběh ing. Lubomíra Synka je sám o sobě velmi zajímavý. Ač po léta daňový úředník, přešel trochu z nouze, ale i rád na péči o varhany v místních kostelích. Léta také na varhany hraje a zajímá se i o jejich konstrukci. No a potom byl jenom krůček k péči o ně, k rekonstrukci varhan. A zdá se, že naši vesničtí radní pro jeho snahu mají pochopení.

V příštím roce v létě budou varhany v místním kostelíku stavit stoleté výročí. Ovšem nefunkční jsou už léta, snad nikdo z místních je už neslyšel hrát. A tak budou mít milešovské varhany po stu letech o místní pouti obnovenou premiéru. Přemýšlel jsem o tom, moje maminka byla se vsí svázána i tím, že měla narozeniny v den místní pouti, tedy 15. srpna. A také jí pravděpodobně zněly i při oslavě dvanáctých narozenin. Dost možná, že se za rok obnovené premiéry zúčastní i moje čtrnáctiletá vnučka Klárka a dá na modlení také za svoji prababičku.

K těm varhanám se váží i zajímavé, zatím nepodložené dohady. V Milešově strávila dětství proslulá pěvkyně Ema Destinová, tenkrát ještě Kittlová. (Patrně za trest pojmenovali velmi nevkusný „zámeček“ na kraji vsi Destinov.). Zajímalo by mě více podrobností o původu varhan. Kdo je autorem myšlenky i realizace? Popustíme-li uzdičku fantazii, mohl to být místní mecenáš pan Kittel anebo i dcera Ema. V době postavení varhan staroboleslavským varhanářem Bohumilem Paštikou v roce 1913 byla už Ema slavnou a zámožnou pěvkyní, žijící v Berlíně a v Bostonu. A tak je opravdu možné, že mecenášský otec nebo jeho dcera na stavbu kostela a na jeho inventář také přispěli. Ale kdo ví, prý tam mladičká Ema netrávila nejšťastnější roky.

Setkání s panem Synkem bylo mimořádně zajímavé, přidávám i pár fotografií a budu jen doufat, že se toho znovuprobuzení varhan společně dožijeme. Kostel byl vysvěcen 19. 07. 1903, on se narodil ve stejný den, jen o padesát let později.

Kdo ví, možná se tady rodí nová tradice. Ta malebná vesnička se vrátí k dávným zvykům a oživí památku svých předků. Já i pan Synek (ten zejména), budeme v tomto ohledu historii milešovských varhan i celého kostela dále zkoumat. Budeme vděčni za jakoukoliv upřesňující informaci nebo vzpomínku z vyprávění pamětníků.

 

 

v1.JPG 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Takhle vypadá útulný interier našeho kostelíku.

v2.JPG

 

 

 

 

 

 

.

 

 

 

 

 

A takhle útulné pracovní zátiší u varhan. 

 

 

 

 

 

 

v3.JPG

Vyslechli jsme i zasvěcený výklad o systému varhan, pan Synek nám ukázal i místa, kde legendární myši sežraly  dole součástky varhan a daly tak podmínky k nejslavnější vánoční písni Tichá noc.

 

v4.JPG 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Že to mé vnučce sluší, nebudu zdůrazňovat. Tady ovšem posloužila jako figurantka, pro představu o velikosti píšťal.
 

v5.JPG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A na závěr laskavý pan Synek, který zjevně svou práci opravdu miluje.

 

 

http://hejna.bigbloger.lidovky.cz/c/63005/Krasne-jubileum.html

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora