Jakub Schikaneder

neděle 25. listopad 2012 17:37

  Díky milé kamarádce z BB a také z Ostravy jsem nezmeškal výstavu malíře mého srdce, trochu podzimního malíře melancholie. A nelitoval jsem.

 

Jakuba Schikandera 1855-1924 mám zafixovaného především přes jeho zadumané obrázky Prahy, takové melancholické, nebál bych se slůvka dekadentní. Je to ovšem jenom část jeho díla, dokonce se dá říci, že pozdní část jeho díla.

Teprve po zevrubném prostudování výstavy jsem pochopil trochu i jeho umělecký vývoj, který byl poznamenán i studijními cestami zejména po Francii a Holandsku. Ač zjevně z chudších poměrů, rodina mu umožnila studovat jak na pražské Akademii, tak v Mnichově. Když se procházíte soubornou výstavou, nejspíš vás  zaujme rozměrné plátno Vražda v domě. Vystavoval ho i v Berlíně a konstatování, že ho tam nepochopili, patrně znamená, že tam dílo propadlo.1.jpg

Nejsem znalec výtvarného uměni, pro mne asi nejpůsobivější je jeho Kontemplace, v níž se mnich na pobřeží obrací k Bohu, a potom jeho práce se světlem a stínem, která je pro něj tak charakteristická.

6.jpg

Je dobré si uvědomit, že malíře trochu poznamenaly i dvě výrazné změny rodného města. Po prohrané válce s Pruskem v. 1866 si i c. a k. generálové museli přiznat, že města obemknutá hradbami jsou nesmysl, a tak se v poslední čtvrtině 19. století Praha rozeběhla do všech světových stran. Opustila centralizované město a rozeběhla se do široka. Patrně méně rozumnou změnou byla destrukce Židovského města a Josefova na samém konci století. Ale o tom už bylo napsáno mnohé, já nic nového nepřidám.

4.jpg

5.jpg

Zdá se, že malíř nikdy nezapomněl, že vzešel z chudšího prostředí. Z jeho obrazů cítím i účast s lidským smutkem, chudobou. Ostatně pokud vím, jeho jediné dítě se také vysokého věku nedožilo.

3.jpg

To Maltézské náměstí je čitelné i po létech. Jinak se ovšem mistr nechával Prahou inspirovat jenom velmi volně.

2.jpg

Je dobře, že výstavu ve Valdštejnské jízdárně prodloužili do ledna. Snad se mi podaří proložit povídání pár obrázky, které jsem většinou stáhl z internetu.

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora