Urválkové

neděle 9. prosinec 2012 08:17

  Na úvod bych se asi měl trochu omluvit. Mé povídání nebude příliš adventní. Urválek a jeho dědicové není zrovna vlídné téma.  

 

Sedl jsem si přes den chvilku k televizi, protože rád sleduji pořad ČT Historie CS. Tentokrát se mluvilo, a velmi zajímavě, o procesu se Slánským. Je to tuším rok 1952, ale nechci psát o historii, je to jenom moje úvaha. Několikrát jsem tam zaznamenal také záběry na mimořádně odporného prokurátora Josefa Urválka. Možná se málo ví, že to byl právník se vzděláním ještě z první republiky, byl ročník 1910. Dokonce snad krátce zakotvil mezi válkami v sociální demokracii, ale členem KSČ byl od r. 1945. Jeho „slavným“ startem byl proces s Miladou Horákovou, ale tam s jeho vystupováním soudruzi tak úplně spokojení nebyli, jeho arogance příliš odpuzovala. Definitivní ostruhy prokurátora si vysloužil až v procesu se Slánským, to mu dopomohlo až k předsednictví Nejvyššího soudu. Tenhle právnický potrat se vyhnul i všem pozdějším vyšetřováním a dožil se v klidu skoro sedmdesátky.

Potom jsem náhodně krátce přepnul na známou veselohru z r. 1949 Rodinné trampoty oficiála Tříšky. Tam se budovatelský film teprve formoval, s potěšením jsem sledoval mladého Hrušínského, Kemra, Tondu Šůru a další. Manželku Saši Rašilova hrála Jarmila Kurandová, později národem milovaná babička. Podle pamětníků to byla také skalní komunistka, možná v padesátých létech také fandila procesům, nevím. Je možné, že i uvěřila uhlířskou vírou, možná byla komunistka z prospěchu. Ostatně víme, co o procesech psala Jarmila Glazarová, nebo „starý zbrojnoš“ Jiří Ruml. Jenomže v té době vládla ve společnosti atmosféra strachu, která ostatně nad touto zemí neležela poprvé. Před deseti léty Heydrichiáda a hajlovali tenkrát ze strachu i mnozí umělci. Třeba Otakar Vávra podle pamětníků nehajloval jenom v době Heydrichiády.

Postupně se dostávám k závěru své úvahy. Je opravdu možné dávat rovnítko mezi Kurandové, Vávry, třeba Amortové, na straně jedné a Urválky na straně druhé? Prokurátor Urválek měl doslova na rukou krev desítek lidí. Nic na tom nemění ani fakt, že většina těch ve Slánského procesu to soukolí roztáčela. I podle tehdejších pamětníků byli prokurátoři, kteří se těm soudům vyhýbali, kariérista Urválek se v nich vyžíval. Podle mého názoru , zdůrazňuji subjektivního!, nelze dávat rovnítko např. mezi Urválka a Vávru. Ty misky vah nejsou srovnatelné. Pro lepší ilustraci zakončím citátem z Urválkova závěrečného projevu. "Nechť váš rozsudek dopadne jako železná pěst bez nejmenšího slitování. Nechť je ohněm, který do kořene vypálí tuto hanebnou hlízu zrady. Nechť je zvonem, volajícím po celé naší krásné vlasti k novým vítězstvím na pochodu k slunci socialismu."

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora