Tenkrát na západě

čtvrtek 13. prosinec 2012 07:34

  Nechci psát kritiku na ten světově proslulý film, jenom pár subjektivních poznámek. Pamatuji se, jak film znovu uvedli do kin v obnovené premiéře asi před patnácti léty, hlediště bylo plné, rozhrnulo se široké plátno a zazněla hudba Ennia Morriconeho. A byl to skoro stejný zážitek, jako poprvé. Teď ho zase uvedli v televizi a nezmeškal jsem. I když ten zážitek s prezenčním publikem byl silnější.

 

Někde jsem kdysi četl (nepřísahám na přesnou interpretaci), že tenhle film zahájil jakousi sérii filmových“velkých pláten“, filmů výsostně uměleckých, které vrcholily Formanovým Amadeem. Asi bych to podepsal. Znám i černobílé filmy, které si nenechám uniknout (třeba Norimberský proces, Dvanáct rozhněvaných mužů-první verzi), ale tady se opravdu potkává ve vzácné symbióze obraz, hudba, ale i literární scénář. Když jsem to znovu sledoval v televizi, uvědomoval jsem si, jak je scénář a hlavně režie precizní opravdu do každého detailu očí, ruky, nebo třeba kapky deště na klobouku grázla na nádraží.

Tady trochu odbočím ke spaghetti westernům. Je to hodně zvláštní fenomén, točili je Italové jako nízkorozpočtové filmy, málo se možná ví, že v nich kdysi vynikl i italský herec Mario Girotti, který postupně přešel na Terence Hilla. Hrával v nich i po našem Franta Černý, jinak Franco Nero. Nedávno jsem s ním v televizi sledoval zajímavý trochu antiwestern Keoma. Ovšem nespornou hvězdou těchto filmů byl další Ital, Sergio Leone, který prý se nenaučil anglicky ani když točil v USA. Jako režisér westernů si jméno trochu poameričtil, ale zůstal svůj. Hovořil snad také plynně francouzsky, a tak mu všechno překládali, i když točil Tenkrát v Americe o osudech židovských gangsterů v době prohibice. To už western nebyl, ale nic dalšího nenatočil, zemřel předčasně. Připomenu ještě, že z dílny Leoneho jsou také Pro hrst dolarů, Pro hrst dolarů navíc a Hodný, zlý a ošklivý. Zajímavé je, že když na hlavní role nesehnal borce jako Fonda, Bronson, angažoval druhořadého amerického herce Clinta Eastwooda a vlastně ho udělal hvězdou.

Bronsona i Fondu už bez problémů angažoval do svého asi vrcholného díla a přiznejme si, že zejména Fonda toho záporáka vystřihl s potěšením. Ale jsou tam i další skvělé hvězdy. Samozřejmě krásná Cardinalová, ale i u nás méně známý Jason Roberds jako Čejen (nebo Cheyen?). Potkáte tam i další slavné italské herce, třeba Gabrielle Ferzeti vystřihnul „pana čuču“ a v Italii slavný Paolo Stoppa si s chutí zahrál alespoň vozku, který přiveze Cardinalovou. Každý western je do jisté míry pohádka, v níž prvoplánové dobro vítězí nad prvoplánovým zlem. Genialita scénáře a režie tohoto filmu je v tom, jak se schéma různě rozehrává, v jeho variacích. Motiv harmoniky Ennia Morriconeho snad zdůrazňovat nemusím a krásné záběry kamery na krajinu s pomalým švenkem na detail, to jsou jenom drobné lahůdky na filmovém skvostu.

Tvůrci schéma použili opravdu tvůrčím způsobem. Třeba tajemství harmoniky se táhne skvěle celým filmem a vrcholí v závěrečném souboji. Nebo co o prostředí západu vypoví dobrosrdečná, krásná, lehké děva a její vana horké vody.

Asi bych mohl psát nadšeně ještě hodinu, ale nebudu zdržovat. Pokud jste náhodou neviděli, opravdu si nenechte ujít. Film Tenkrát na západě není rodokapsová kovbojka, ale výsostné umělecké dílo, které má právem místo na filmovém Parnasu.

 

 

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora