Antitrapason

neděle 16. prosinec 2012 22:30

Pokud to slovo neznáte, nebo jenom tušíte jeho význam, čtěte dál. Bylo, nebylo…

 

Občas se dívám na zprávy na ČT, většinou ale poslouchám a tak netuším, kdy přesně ve zpravodajském studiu přibyl takový hodně moderní antitrapason. Spíš tedy pult, ale roli plní podobnou.

V nějakém televizním slovníku jsem ten pojem zahlédl a jeho zavedení i název je myslím připisováno Karlu Pechovi a právem. Karel Pech byl celkem známý herec Národního divadla, ale dlouhodobě se věnoval také televizní režii a vlastně i scénářům. My starší pamatujeme různé publicistické pořady, třeba s legendární Šimako. No a Pech, jako i zkušený herec, chápal, že když je někdo ve studiu třeba sám, jenom s kamerou, potřebuje něco, o co by se mohl opřít, trochu uvolnit, prostě zbavit se prvotního trapasu. Ono stát naživo před kamerou není jednoduché ani pro špičkového profesionála.

No a tak se začaly vyrábět různé antitrapasony. Většinou vysoké tak jeden metr, přemýšlím, jaký to byl vlastně geometrický útvar. Základ býval čtverec, nebo obdélník, vyrábělo se to z překližky a podle potřeby se to přelepilo, nebo dokonce nabarvilo. Postupně vznikaly i antitrapasony různě kombinované, složitější. V každém studiu jich pár bylo k běžnému použití, vybral se jeden, nejvhodnější pro somatický typ účinkujícího, na antitrapason bylo možné decentně položit i desky s textem, eventuálně vystavit zajímavé předměty.

Oklikou se vracím do současného „zprávařského“ studia, které už je na daleko vyšší úrovni. Ovšem ani pro zkušené a sympatické zprávaře ČT asi není tak jednoduché stát a pohybovat se v tom prostoru samozřejmě a s elegancí. Ačkoliv rád přiznávám, že je vnímám jako slušné profesionály. Netuším, kdy se tam ten pultík zjevil, možná tam je od počátku. Ale jeho prapředkem je známý antitrapason, někdy také antitrapák, který býval samozřejmou součástí televizních studii.

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora