Óda na demokracii

pondělí 21. leden 2013 19:30

  Zdaleka nejsem jediný, kdo se zájmem sledoval inauguraci prezidenta Baracka Obamy. I když musím přiznat, že jsem se díval spíše díky jisté zdravotní indispozici, jinak podobné akce příliš nesleduji. Ale nelitoval jsem.

 

Nechci hodnotit celý průběh, nejsem znalec podobných ceremonií, ale přiznávám, že mne doslova uchvátil. Ne snad pro různé dokonalé jednotlivosti, ale pro celkový dojem. Možná se málo ví, že skupina mimořádných vzdělanců, kteří se ve druhé polovině 18. století sešli ve vznikajících Spojených státech, ovlivnila významně i evropskou demokracii. Slavné Listy federalistů jsou dodnes, a právem, citovány v odborné literatuře, zejména ve vědě, která si říká konstitucionalistika. Dělba moci, která v absolutní podobě vždycky korumpuje, ale také řád práva a pořádku, který je nadřazen stranám, ekonomice, korporativním zájmům.

Sledoval jsem s nadšením tu podivuhodnou ceremonii. Jsem už dost pamětník, a tak si nedovedu představit, že by před padesáti léty kandidoval v USA na prezidenta občan jiné pleti, než bílé. Ten současný funkci dokonce obhájil. Díval jsem se do krásných dívčích tváří ve sboru, černých i bílých. Pokud se nepletu, přísahu pro viceprezidenta četla soudkyně portorikánského původu. Ten tavící kotel ras a národností dal světu opravdu nový národ, nevím, zda americký, ale o to snad nejde. Možná by se nevešel do stalinské definice, ale je živý, silný a, toho si povšimněme, věřící. Ten národ se přiznává ke genocidě indiánů, nezapírá ani občanskou válku, která se nevedla jenom za svobodu otroků. Hlásí se i ke svým chybám a omylům, přiznává se k nim, ale jde dál.

Byla to nádherná óda na demokracii, na její sílu, životaschopnost. Viděl jsem silný a zdravý národ, který je právem hrdý na svou zem. Ve stínu Kapitolu se odehrávalo úžasné představení, které mi ovšem neznělo falešně. Věřil jsem, že za tu vlajkou s pruhem a hvězdami jsou občané toho svobodného národa ochotni položit i život a neptat se, co za to.

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora