Přesvědčování přesvědčených

sobota 26. leden 2013 16:59

Nezapojoval jsem se do předvolebních vášnivých debat, nechci ani komentovat výsledky. Zaujala mne ale atmosféra těch debat. Jejich zbytečnost a nesmyslnost, tuny prázdně vymlácené slámy.

 

Říkávalo se v Praze v sedmdesátých létech, že moudrý Jan Werich charakterizoval tehdejší režim jako ten, který přesvědčuje přesvědčené a nasírá nasrané. Řekl bych, že tahle definice platí i pro internetovou kampaň. Zajímalo by mne, zda jeden jediný bloger přesvědčil pozitivně někoho o své pravdě. Spíš bych uvěřil tomu, že někdo někoho svou nenávistí odradil před vlastním favoritem.

Nesledoval jsem to detailně. Můj původní favorit do finále neprošel a věděl jsem, že v druhém kole mne čeká nenadšená negativní volba proti sprostotě. Spíš jsem občas prolétl diskuse, letmo, a říkal si, jak užitečněji by se dal využít ten čas. Knížky, pěkná muzika, zajímavé texty na internetu, divadla, výstavy. Namísto toho okázalé půlmetrové texty, přesvědčování přesvědčených… Spíš tedy to druhé. Ale možná je to jenom přirozená náhražka hospodských tlachů, v nichž pravdu má ten, kdo víc křičí. Nevím, sociologii jsme probírali jenom okrajově, navíc tenkrát ještě internet nebyl ani v plenkách.

Pomalu utichnou vášně, modří, oranžoví i jiní kmotři provedou rekognoskaci terénu v nové situaci a život půjde dál. Po mém soudu horší prezident než Klaus je sen příliš černý, ale mohu se mýlit, bohužel. Nenápadná informace o návštěvě kamaráda Šloufa má velkou vypovídací hodnotu. Včetně faktu, že byl zapuzen. Mě osobně nikdo nepřesvědčil, ba ani ne…. Výsledek jsem předpokládal, nejsem zklamán, nejsem překvapen. Jaká pravda bude vítězit nad Pražským hradem v letošním jaru… uvidíme.

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora