Děti návštěvou u Cimrmanů

neděle 13. duben 2008 14:20

Sobotní odpoledne jsem prožil příjemně s divadlem. Dětským. Genius loci Žižkovského divadla možná ovlivnil i tu hřejivou dvouhodinu, kterou jsem trávil s Dětským dramatickým souborem Ty-ja-tr.

Celý velký soubor se dokáže jinak poskládat do miniprostor divadélka Radar v Holešovicích. Daří se mu to díky skvělé organizaci a profesionalitě party nadšenců, kterými se obklopuje dlouholetá umělecká vedoucí souboru a vlastně i jeho zakladatelka, Radka Tesárková. Velkou předností souboru je jeho soudržnost, spolupráce a vzájemná podpora. Už dospívající členové výběrových souborů se ochotně ujímají mrňavých adeptů z kategorie Skřítků, či Písklat. A když je podobná společná sláva ve velkém, profesionálním divadle, fandí si navzájem, podporují se. Pozdní odpoledne začala před oponou sama šéfka Radka. Vysvětlila především zajímavý význam názvu. Ty…jsme kamarádi, tykáme si…já…každý je tam za sebe, vychází ze sebe…tr… jsme trhlí divadlem. Krásně trhlí, dodejme.
Následující ochutnávka začínala mrňavými skřítky. Ti nejmenší se na jevišti popelili naprosto přirozeně, hravě a vyvolali nadšenou odezvu rodičů v hledišti. Mne velmi pobavili skřítci 2. Už trochu větší, druhá, třetí třída základek. A těch pár kluků mezi nimi se na jevišti nádherně stydělo. Moc jsem jim fandil. Mne někdo v tomhle věku vyhnat na jeviště, do záře reflektorů, umřel bych. A potom už v krátkých střizích ukázky všech věkových kategorií, scénky, recitace, písničky. Celý soubor se člení na řadu kroužků a souborů. Podle věku, ale i vyspělosti a směrování dětí. A tak třeba ukázka z Hamleta, nastudovaného výběrovým souborem Hrobeso, nebo ukázka z populární dramatizace Tolstého Příběhu koně v podání souboru CO?! naznačily, že v repertoáru souboru jsou i inscenace, které mají vyšší ambice.
Cestou domů jsem si říkal, že pokud se pražskému „kulturnímu“ radnímu podaří vylít s vaničkou trhu i tohle dítě dětské radosti, bude to skutečný triumf tržních komsomolců. Vítězství trhu nad duchem. Protože i tenhle soubor je určitě do jisté míry dotovaný Domem dětí a mládeže v Praze 7. A díky za to. Věřím, že tyhle děti nemají potřebu přepadat své vrstevníky či důchodce v rámci svých zištných hrátek. Ale pražská radnice možná časem usoudí jinak. A tak si raději najděte jejich webové stránky www.ty-ja-tr.cz a zkuste ochutnat něco z jejich nabídky. Pobavíte se i potěšíte.

Josef Hejna

Poslední články autora

misamoc hezky clanek19:0313.4.2008 19:03:54
NULIJe velká škoda,19:0013.4.2008 19:00:37
NULIJe velká škoda,19:0013.4.2008 19:00:21
OlgaDUrčitě patří dík všem,18:5913.4.2008 18:59:26
Naďa Dubcová*************18:2913.4.2008 18:29:45

Počet příspěvků: 5, poslední 13.4.2008 19:03:54 Zobrazuji posledních 5 příspěvků.

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Seznam rubrik

Tipy autora

tento blog
všechny blogy

Pošlete mi vzkaz

Zbývá vám ještě znaků. Je zakázáno posílat reklamu a vzkazy více bloggerům najednou.