Umění odejít

pondělí 11. únor 2013 19:07

  Nechci se podrobně zabývat rezignací papeže. Na to jsou tu určitě povolanější, já se spokojím konstatováním a přidám malou, zcela subjektivní spekulaci.  

 

Rád věřím, že současný papež byl velkou a uznávanou intelektuální a církevní autoritou. Četl jsem kdysi jednu jeho studii, ještě jako kardinála Ratzingera, a četl opravdu s úctou a uznáním. Chci věřit, že šel výrazně ve stopách svého předchůdce a chtěl církev očistit. Byl asi zjevně jiný typ než Karol Wojtyla, svým způsobem konzervativní intelektuál. Církev je především institucí a pochopitelně trpí i řadou institucionálních nešvarů. Na současného papeže patrně hodně dolehla řada církevních skandálů. Nechci řešit všechny, vůbec ne ty homosexuální, ale jeden jsem dost sledoval, zajímal mne a zajímá.

Hodně pořád sleduji slovenské zpravodajství, utvářím si průběžně názory na tamní politiky, často sleduji zajímavé intelektuální besedy Štefána Hríba Večer pod lampou. Možná i díky nim jsem se začal podrobněji zajímat o osudy odvolaného trnavského arcibiskupa, Róberta Bezáka. Odvolání, pokud vím, provedl přímo papež, těžko předpokládat, že byl s okolnostmi obeznámen osobně. Jak by řekl jeden náš politik, bylo to pod jeho rozlišovacími schopnostmi. Provedla to tedy patrně církevní administrativa a ze všech dostupných informací se zdá, že to bylo odvolání velmi nešťastné. Rozdělilo slovenský národ takřka napůl, podobně jako ten náš prezidentská volba. Jsem na straně odvolaného arcibiskupa, proto uvedu jenom pár zajímavých detailů z celého případu.

Bezák měl v arcibiskupském úřadu střídat Jána Sokola, který proslul nejen vřelým vztahem k slovenskému fašistickému státu, ale i velmi aktivní spoluprací s StB. Zdá se, že už i slovenská policie opatrně zkoumá milionové majetkové převody, které ten biskup Kristův prováděl. Pro upřesnění bych měl dodat, že Bezák Sokola vystřídal, ale loni v červnu byl odvolán a výhrady proti němu jsou někdy až komické. Argumentovalo se třeba tím, že ho brali mladí, že nechodil v církevním, ale sportovním oblečení, že má rád moderní hudbu. Vytáhli na něj i nedoloženou registraci u StB v r. 1988! A také přátelství s homosexuálně orientovanými kněžími. Dokonce prý snad chodil šmírovat do pánských sprch! Naprosto bez svědků, bez důkazu.

Zajímavý je i postoj ostatních slovenských biskupů. Zalezli pod své peřiny a tiše schvalují Bezákovu exkomunikaci. Můžeme se jenom dohadovat, proč.

Je to jenom moje spekulace, ale nepřekvapilo by mne, kdyby papežovo porušení tradice souviselo i s fungováním církevních byrokratů. Jeho funkční mozek už možná nechtěl být spoluodpovědný za nové „upalování“ kacířů. Navíc konkláve skýtá naději (malou), že i v zatuchlých komnatách Vatikánu se otevřou okna a Velikonoce nebudou jenom svátky jara, ale i svátky průvanu v církvi.

 

 

 

 

 

 

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora