Buďánka

pondělí 11. březen 2013 07:22

Předjarní slunce mne vytáhlo do ulic Prahy. Přesněji západním směrem, k Motolu, ačkoliv krematorium jsem tentokrát nehledal. Spíš mne zajímalo, jak se vyvinul osud staré dělnické kolonie s názvem Buďánka. Ověřil jsem si, že se okolo ní dělo mnoho podivného. No a jak to dnes vypadá, se podívejte se mnou.

1a.JPG

Pro lepší orientaci jsem začal u motolských rybníků pohledem na moderní koplex nemocnice.

1.JPG

Pro Smíchov je charakteristická řada zajímavých usedlostí, v některých se i psala historie. Bertramka, Klamovka. Sama usedlost Kavalírka s přilehlým parkem je kousek jižněji. Tady našla místo čínská restaurace a také název zastávky městské dopravy.

2.JPG

Přiznám se, byl jsem dost zděšený, když jsem přišel k troskám bývalé dělnické kolonie. Zvláště mne pobavila cedule, která varovala, že poškození se trestá. Kdo potrestá politiky, kteří to dopustili?

3.JPG

Podobná malebná zátiší jsou tu běžná.

4.JPG

Potkal jsem tady ovšem i jeden obydlený dům, který žije. Zdá se, že obyvatelé pořád bojují s úředním šimlem.

6.JPG

Pokud jsem to dobře pochopil, bydlí tady pořád Ludvík Hradilek a jeho rodina, kteří bojují za zachování tradice.

5.JPG

Zdá se, že dům pořád žije a celkem spokojeně. Na začátku tisíciletí myslím p. Hradílek bojoval nápisy jako:  „Pomoc, chtějí nás zbourat“ a "Koukale , padáme i na tvou hlavu“.

7.JPG

No, padá to tedy opravdu spolehlivě. Na čí hlavu, to posuďte sami. Pokud si dobře vzpomínám, své také vykonal i nejskvělejší pražský primátor, zvaný Zloprcek, a jeho věrný spolupracovník a špičkový "plzeňský právník", který rád najížděl na policisty ve službě.

8.JPG

Ruiny zajímavě kontrastují s příznaky života, které nabízí jediný trochu zachovalý a obývaný dům.

9.JPG

Pokusil jsem se trochu symbolicky nafotit současnou realitu přes rezavý ostnatý drát, přes skládku až po moderní městskou dopravu, která vás pohodlně doveze do středověku civilizace. Současně si možná uvědomíte, proč se o ty pozemky strhla bitva tak lítá. Jsou na velmi lukrativním místě, čtyři stanice od centra Anděl.

10.JPG

Cestou domů jsem si ještě nafotil praktickou službu pro každý den. Kdo ví...

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora