Zapomenuté světlo

pondělí 1. duben 2013 10:20

  Bude to už víc než patnáct let. Šli jsme s bráchou z promítání toho nádherného filmu a chvíli vůbec nebyli schopní mluvit. Kolik se do toho výsostného uměleckého díla vešlo pravdy, i víry, naděje, ale i obyčejné lidskosti, prostoty, lásky. Naštěstí jsem si ho tentokrát v televizi nenechal ujít.

 

Považuji ten film režiséra Michálka za jeden z nejzdařilejších filmů po „sametu“. Subjektivně bych ho asi řadil i výš, než jeho „lvího“ Sekala. Pokud vím, scénáristka byla čechokanaďanka, a z Demla vytáhla jenom některé motivy, především motiv umírající ženy, mimochodem se skvělou Veronikou Žilkovou. Ovšem už tenkrát jsme především oceňovali civilní herectví Bolka Polívky, jeho pravdivé a nepatetické hrdinství, které zahrál naprosto přesně.

Film jistě pracuje s řadou zkratek, děj je posunut do konce osmdesátých let, ale ty základní pravdy zůstávají. Víra, naděje a láska. Tedy křesťanské pravdy, občas v ostré konfrontaci s „pravdami“ komunistickými. Ve filmu nejsou lidé prvoplánově dobří a prvoplánově zlí, jsou v něm ale lidé živí, někdy dokáží i ublížit, zranit, ostatně řadový farář významnému stranickému funkcionáři potěšeně vlepí facku s tím, že si to rád půjde odsedět.

Občas na blogu i jinde čtu různá „evangelia“, jindy zase výpady. Tenhle film je ale o naději a lásce k bližním, které do Evropy nesporně křesťanství přineslo. Nementoruje, nekáže, vypráví prostý příběh osobní statečnosti, odpuštění i slitování. Řekl bych, že závěrečný farářův projev k farníkům je mistrovským evangeliem pro naši dobu.

My, co už něco pamatujeme, si uvědomujeme, že ten profackovaný soudruh by mohl dneska sedět ve vládě, že vikář, který předsedal Pacem in terris, možná ještě dosluhuje někde jako biskup. Nic to ale nemění na síle té krásné myšlenky, kterou křesťanství přineslo. Určitě i dneska někde v zapadlých farách svítí podobná zapomenutá světla.

 Pokud by si chtěl někdo přečíst víc o autorovi předlohy, přidávám odklaz.

http://www.seniortip.cz/?module=article&id_article=3535

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora