Diskrétní zóna

pátek 3. květen 2013 17:00

  Na tuhle knihu jsem měl spadeno dlouho. Nějak ale vypadla dočasně z fondu knihovny, a tak mi udělalo dvojnásobnou radost, když jsem ji potkal jako dárek k svátku. Jsou ještě spřízněné duše, které mi čtou myšlenky.  

 

Na knize se podílejí dva právníci vzděláním, ale jinak odlišní jak věkem, tak společenským statusem. Tomáše Němečka už dlouho považuji za špičkového novináře. A tak mne nepřekvapilo, že se umí ptát.

Odpovídá Pavel Rychetský, předseda Ústavního soudu. A odpovídá také velmi kvalifikovaně, rozvážně, ale nebojí se ani nepříjemných pravd. Otevřeně řízne i do problémů svého prvního manželství, vysvětlí stručně a přehledně historii rodiny, nevyhýbá se ani pravdě o tom, jak hospodařil Miroslav Šlouf na Úřadu vlády pod ministerským předsedou Zemanem. Nemlží, neuhýbá, pokud si už přesně nevzpomene, přizná to.

Pochopitelně zdůrazním pár pasáží, které zaujaly mne. Především jsem si uvědomil, jak dobře vypuštěná pomluva může na řadu let ovlivnit veřejné mínění. Určitě nejen já jsem v tisku četl, že nějaký právník z bytového družstva bude dělat státní legislativu. Pravda je ovšem dost jiná. Rychetský do r. 1968 přednášel právo na Právnické fakultě UK a byl „odejděn“ s přítelem a spolužákem Pithartem po normalizačních čistkách. I potom pořád zůstával v právním centru dění, pomáhal radou řadě disidentů, sám sledovaný a fízlovaný. Pozoruhodné na Rychetském je i to, že byl vždy ve správném čase na správném místě. Nenacpal se tam ovšem, jako jiný známý politik, ale byl tam, protože nemohl jinak. Byl samozřejmou součástí disentu, necpal se třeba do vlády. Do politiky se znovu dostal velmi zajímavě. Do Senátu kandidoval jako advokát v Jižních Čechách a málo se třeba ví, že svůj senátorský plat, přesněji jeho podstatnou část, dával na charitu. Neokázale, samozřejmě. I to ho možná vyneslo do dalšího funkčního období a také další politiky. Nechci mapovat jeho politické působení, chci psát o zajímavé knize.

Pro mne je třeba překvapující, že Rychetský netají svůj rezervovaný vztah k prof. Ceplovi. Podotýkám, nikoliv vztah negativní, rezervovaný. Přestože nebyl mezi tvůrci Ústavy, nesníží se k negativnímu hodnocení. Je velmi střízlivý, ale kladný hodnotitel. Zajímavý je i jeho vztah k „osobnímu“ udavači. Ačkoliv zná jeho jméno a vybavuje si ho trochu i osobně, nikdy neměl potřebu ho navštívit a zeptat se ho proč.

Po přečtení knihy jsem si potvrdil svůj názor na současného předsedu Ústavního soudu. Je to člověk laskavý, neokázale zásadový a vnitřně statečný. Jeho odborná kvalifikace je nepochybná.

Nabízím jenom střípky dojmů z knihy, která mě zaujala. Kdo se zajímá o naši politickou současnost, neměl by knihu pominout. Je čtivá, zajímavá a při tom věrná v názvu. Projděte se Diskrétní zónu Pavla Rychetského a Tomáše Němečka.

 

Tomáš Němeček/Pavel Rychecký:

Diskrétní zóna

Nakladatelství Vyšehrad

 

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora