Mráz přichází z Hradu

pátek 21. červen 2013 07:29

  Nedávno jsem tady psal o první části Vieweghovy pochmurné ságy, která vyšla pod názvem Mafie v Praze. Knihy už nekupuji, ale když mi kamarádka nabídla půjčení, nezaváhal jsem. A knihu jsem přečetl skoro na jeden zápřah.  

 

Nabízím pár subjektivních soudů a malou upoutávku. V knihovnách se zatím kniha sehnat nedá, je jenom na záznamy a s dlouhým čekáním. Nedivím se. Autor provedl jednu výraznou změnu. Boris Vítek už se jmenuje Vít Bárta. Kokta je Radek John, Ondřej Valounek je Ondřejem Palounkem a Mord už je Romanem Janouškem, podle autora střihnutým Tomášem Hrdličkou. Langgross už ve druhém díle nevystupuje, ale tam byla inspirace celkem jasná. Autor záměrně opět míchá realitu s fikcí, je na čtenáři, aby posoudil, co je více či méně pravděpodobné.

Po mém soudu je první část o něco zdařilejší, možná i pro tu nepatrnou záměnu jmen. Je to ovšem četba i tak smutně strhující, vtipná i řemeslně dobře vystavěná. Autor pracuje záměrně s krátkými, skoro filmovými střihy, patrně ho poznamenala i spolupráce s filmem. Potkáte tam i kladné hrdiny, policisty, kteří pořád chtějí pomáhat a chránit, novináře, kteří vidí hluboko do politické žumpy, ale zveřejnit mohou jenom občasné střípky. Pro mne byl velmi překvapivý pohled na exprimátora Bohuslava Svobodu. Autor občas mistrovsky propojuje fakta (třeba Janouškova bouračka) s fikcí, zasazuje realitu do volně plynoucího děje, který nepostrádá napětí. Napětí násobené jistotou, že některá fakta známe i z našeho mediálního ohlasu.

Pro lepší názornost přidám pár citací. Když třeba Bárta, tenkrát ještě Janouškův vazal, obhajuje své konání, říká: Dokázali jsme nasadit Nagyovou na premiéra….Mzdová účetní odněkud z prdele u Karlovejch Varů dneska rozhoduje o ministrech vlády. Orchestrujeme to, Romane, pořád máme věci pod kontrolou. (str. 60). Nebo setkání náměstka policejního prezidenta Husáka s Janouškem: H: Nazdar Romeši J: Čau vole, tak co? H:Všechno proběhlo. Gumy zámek i smsky. Doktůrek dělá, jako že nic, ale zřejmě chytá nerva. J: To je kvalitní. Tak dík chlape. Máš to u mě. (str. 87) Dodám ještě, že náměstek policejního prezidenta informuje kmotra o tom, jak záměrně děsí tehdejšího primátora Svobodu. Zajímavé je také setkání Carevny (Nagyové) s Kalouskovým šéfem analytického útvaru Cícerem: C: Nazdárek Jani. N:Nazdar Milane, dáš si s náma kafíčko? C:Rád bych, ale nemůžu. Spěchám na protikorupční. Mám tam schůzku kvůli Parkanový. N: Spíš kvůli detektivovi Mazánkovi, ne? C: Taky se to tak dá říct. N: Stojí ti to za to? Takhle se honit kvůli šesti stům padesáti milionům? C: Mně ne, ale Kalouskovi jo. N: Pročpak asi? C: Jen vítr to ví. (str. 99). Snad ještě dodám, že schůzka Nagyové s Janouškem, která následuje, se koná v Janouškově oblíbeném působišti, v cukrárně U Myšáka. Takových citátů bych mohl nabídnout řadu, snad ještě dodám, že přímou řeč z knihy jsem trochu zjednodušil.

Celý příběh vám vyprávět nebudu, při četbě se ale můžete dozvědět, jak vypadá setkání stárnoucího politika s homosexuálním milencem, nebo třeba jak funguje špičková snímací technika. Není to veselé čtení, to přiznávám. Autor patrně vyšel ze zveřejněných odposlechů a trochu je tvůrčím způsobem promíchal. Asi nejsem jediný, komu naskakují různé souvislosti, možnosti, představy. Kniha není z nejlevnějších, po mém soudu je čtivá, řemeslně dobře napsaná. Pokud budete mít zájem, čtěte a přemýšlejte.

 

Michal Viewegh

Mráz přichází z Hradu

Vydalo Druhé město – Martin Reiner 2012

 

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora