Ústava nemá lhůty…

úterý 25. červen 2013 15:50

Pro křupany!!! Marně to vysvětlují často ústavní právníci, marně to vysvětlují v mediích i jinde. Je asi málo ústav, které by hlavě státu stanovily lhůty. Také proč. Jaká by následovala sankce, pokud prezident lhůtu nesplní? Ve skutečné demokracii se tato otázka vůbec neskloňuje, je nesmyslná. Demokratický státník ví, že skutečná politická kultura takové lhůty nepotřebuje, protože opravdový státník koná v nejbližším možném termínu.

 

Psal jsem o tom v minulosti mnohokrát, nebudu se k tomu příliš vracet. Když Klausův pohůnek Jakl tenhle blábol vykřikoval veřejně a potěšeně, modrá voliéra nadšeně tleskala. Teď ovšem politik z Vysočiny vyoral tu brázdu ještě hloub a lze konstatovat, že i umněji. Koná v poměrně krátké lhůtě a koná v podstatě v souladu s ústavou.

Pobavilo mne, jak se podivně slepená koalice zaklíná ústavou, demokracií, právem. Dokonce i excelentní plzeňský právník Benda a řada dalších. Nejsem tím vývojem nadšený, určitě nejsem sympatizant současného hradního pána. Ovšem jeho tah je promyšlený a křik některých „koaličníků“ je velmi zajímavý a vypovídající. Když třeba Kalousek už předem ví, že v té vládě nemůže být žádný odborník… co dodat. Kalousek dodal státní správě řadu odborníků. Namátkou: Parkanová, Barták, Kopřiva…

Zábavná v té frašce je i role trapné Karoliny, na kterou prezident s vrozeným taktem poukázal. Nejsem asi jediný, kdo sleduje naši politickou scénu se smutným pobavením. Přiznám se, že sdílím prezidentův (pravděpodobný) předpoklad, že tihle kapříci si stejně rybník nevypustí a těch potřebných sto dvacet hlasů dohromady nedají.

Ústava opravdu nemá lhůty, ale zdá se mi, že ti, co zaseli vítr advokátského výkladu ústavy, sklízejí bouři netušenou.

 

http://hejna.bigbloger.lidovky.cz/c/106261/Chyba-je-v-ustave.html

http://hejna.bigbloger.lidovky.cz/c/101059/Hradni-monarcha-opet-nezklamal.html

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora