Tvůrce příroda

pondělí 29. červenec 2013 14:21

Nebyl mi dán výtvarný talent. To není stížnost, jenom konstatování. Možná i proto vnímám po svém a neodborně, jak skvělý výtvarník je příroda, někdy i s pomocí člověka.

 

1.JPG

Tenhle pařez jsem potkal na Slapech. Přiznám se, ani netuším, jakému stromu patřil. Ale pro mne je to i pozoruhodné výtvarné dílo. Co říkáte?

2.JPG

Vrcha, to je pojem pro celou mou rodinu. Když se tam potká azur oblohy s tmavými obzory a mými vzpomínkami z dětství, jsem doma, v mé zemi zamyšlené.

3.JPG

Tenhle romantický a udržovaný rybník potkáte za vískou Kosobudy. Tady lidé do krásné krajiny vložili symbol své víry. 

4.JPG  

Tohle není vůbec hezká vzpomínka, spíš trochu smutná. Jako kluk jsem se tam bál chodit. Místní komunisté tady utloukli v noci jednoho z nich, čestného patrně, spravedlivého. Postavil se jim a zaplatil životem. Pro pořádek ještě dodejme, že komunisté ještě popravili tři nevinné místní sedláky, z nichž udělali "kulaky". Připomeňme si ještě, že jméno toho čestného komunisty bylo Mandík.

5.JPG

Přiznám se, že vzpomínku na toho mučedníka jsem nepřiložil náhodou. Když se sekala tráva u chaloupky, vítr jí trochu navál na jakýsi plech, který tam stál opřený u plotu a já užasle sledoval, že při určitém osvětlení se dívám na siluetu Lenina... i tu bradku jsem tam viděl.

5.JPG

Pozval jsem pochopitelně i sousedy a všichni viděli siluetu obličeje. Pravda, někteří zahlédli i zuby, jiní si projektovali své zkušenosti, ale tu siluetu tam vítr umělec opravdu navál.

7.JPG

Přidám ještě detail toho plechu, aby si každý mohl ověřit, jak rafinovaná výtvarnice je příroda.

8.JPG

Rozloučím se s vámi sepiovou verzí té milé vesničky i s měsícem v úplňku. Možná i na vás dýchne pohodou domova.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora