Zemřel „vyšší princip“

pátek 9. srpen 2013 12:00

Bude jistě k přečtení řada komentářů, kvalifikovaných nekrologů. Já přidám vzpomínku velmi osobní, snad i vlídnou.

Byl jsem ještě opravdu mladý kluk, okouzlený uměleckým prostředím, sám prostý manuál, který umělcům ochotně pomáhal. Pamatuji se, jaké pro mne bylo v těch zhruba pětadvaceti potkat jako kolegyni (třeba asistentku režie) herečku, kterou jsem večer před tím viděl jako okouzlující krásku na jevišti. Po pár létech jsem už patřil k zavedeným pracovníkům a šéf mne s kamarádem nasazoval na umělecky náročné inscenace. Jednou si nás zavolal a oznámil: hovada, budete dělat s Krejčíkem.

Tady musím dodat, že Krejčík už tenkrát měl svou pověst. Podle jedněch škrtil herce, podle jiných fyzicky napadal i techniku. Z Barrandova k nám přišel hostovat jako obávaný ras. Zašli jsme za ním i na zkoušku na zkušebnu se představit. Ve zkušebně bylo nebývalé ticho, přivítal nás podmračený dost mohutný muž s vyšším čelem, a když jsme se představili, pravil: posaďte se a držte hubu.

Pokud si dobře pamatuji, režíroval úpravu Gorkrého Měšťáků. Vypůjčili jsme z pravoslavného kostela v Resslově ulici velkou zasklenou ikonu, visela v dekoraci a nastal první konflikt.  Zasklený obraz házel ve světlech reflexy a Krejčík řval: vysklít. Jak jsme byli kamarádem domluveni, kdyby nějak zaútočil, hned by ji dostal. Stáli jsme rameno vedle ramene a vysvětlovali slušně, že to nemůžeme, je to vypůjčená a drahá věc. Podmračeně nás pozoroval, my už přemýšleli, kdo mu tu ránu vrátí, ale on otráveně zamumlal: tak to nějak upravte.

Také další inscenace byla ruská klasika a došlo tam k nebývalé události. Tenkrát se ještě vysílalo živě, ale inscenace se dlouho zkoušela a zaznamenávalo se na telerekording, což byla technologie dost složitá, která předcházela magnetofonovým záznamům. Zdůrazňuji to proto, že studio se nedalo vyvětrat a bylo tam vedro snad přes 40°C. V průběhu živého vysílání došlo k podivné explozi. Vysílání se přerušilo (závada nebyla na vašem přijímači), všichni jsme ze studia utekli, jenom jedna členka ND se lekla tak, že útěk nestihla. Ukázalo se, že vedrem praskl u osvětlovačů minimax a jeho sykot působil děsivě. Situace se uklidnila, studio se připravilo na pokračování a Krejčík rozčileně nařizoval té herečce: Milostivá paní, až se rozsvítí kamera, řekněte do obrazu, že to byl minimax. Ať celej národ vidí, jakej je to bordel.. řval. Herečka mu nevyhověla, pochopitelně, inscenace skončila a já potkal režiséra před režií v chodbičce. Přecházel rozčileně a mumlal: Televize, to je moderní americký bourák, a do toho zapřáhli pár volů.

Možná jsem o tom už někde psal, ale to snad není podstatné. Potom jsem se s panem režisérem setkal ještě mnohokrát. Především jako velmi společenským a zdvořilým pánem, ale i zarputilým diskutérem. Fyzicky nás nenapadl nikdy ani náhodou a jedna z jeho dobrých známých nám kdysi vyprávěla, že ty jeho proslavené scény jsou jeho osobité hrátky se světem. Pro mne to byl a vždycky zůstane geniální tvůrce. Osobnost určitě sukovitá, konfliktní, ale i vzácná. Takové rodí nejen vyšší principy, ale i humor jako řemen. Čest jeho památce.

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora