Šumavské toulky

čtvrtek 22. srpen 2013 07:56

Nevím, zda jsem velký cestovatel. Spíše asi ne, ale docela pyšný jsem na to, kolik kilometrů jsem v minulosti našlapal v naší krásné přírodě. Když mi letos nabídli přátelé (spíše přitelkyně) toulky Šumavou, věděl jsem, že těch pěších tůr už tolik nebude. Ale i tak jsem byl šťastný za každý krok a den, které jsem navlékal na svůj šumavský krásný růženec. Snad se rádi trochu podívate se mnou. Nejsou to obrázky profesionála, není to povídání místního znalce. Jenom střípky potěšeného Pražáka.

l1.JPG

Výchozím bodem pro nás byla Borová Lada. Nejen tam se ujala móda horských apartmánů, které se pronajímají, nebo i prodávají obyvatelům velkých měst. Přiznávám, být mladý a bohatý, o téhle variantě bych uvažoval. Ovšem už to nehrozí, a tak se vrátím k obci, jejíž německé jméno až do konce války bylo Ferchenheid. Nechci se rozepisovat o někdy klopotných překladech německých jmen. Borová Lada se mi ale líbí, ačkoliv jsme se trochu dohadovali, zda jde o množné číslo. Usoudili, že jde.

l2.JPG

Kousek jižně od vsi potkáte velmi zajímavou rybářskou školku, nebo předsádku, prostě jakýsi řízený odchov sladkovodních ryb.

2b.JPG

Žabák tady zkušeně kontroluje klapavý průtok vody do skoro průhledného rybníčka. Snad bych měl dodat, že rybníček napájí vodou Teplá Vltava.

l3.JPG

Nezapomínejme také, že tohle dědictví nám tu zůstalo po komunistech. Objekt je, zdá se, neprodejný, postupně se rozpadá a hyzdí krajinu.

l4.JPG

K obci patří i Chalupská slať, která má nesporný půvab chráněného rašeliniště. Nikam jsem z cesty neodcházel a tedy nikam nezapadl, navíc je cesta jištěná.

l5.JPG

Skoro čtvrt kilometru jdete po udržovaném dřevěném chodníčku,

l6.JPG

až přijdete k jezírku skoro pohádkovému, ovšem chůze po dně se tu nedoporučuje. Nedoporučuje se ani krmení kachen, které sem občas zalétnou. Kachny totiž ohrožují místní faunu a snad i floru.

l7.JPG

Cestou zpět jsem si vyfotil brusinky, které jsem tu potkal poprvé naživo, nikdy jsem je nesbíral. Od borůvek se liší nejen barvou, ale i tvrdostí. A hodí se víc do svíčkové, než do žahouru.

l8a.JPG

Tady snad netřeba mnoho dodávat. Za krásného letního dne je to procházka poučná i oblažující.

l9.JPG

Přesunuli jsme se na Kvildu. Když tu Kachyňa točil se svým štábem Krále Šumavy, krása zdejšího kostelíku ještě nezářila v této rekonstruované podobě. Dneska je to kvetoucí obec, postavená hlavně na turistice.

l11.JPG

Když se vyvede srpnový den, krásné je žít... i chodit.

l12.JPG

Jak sami vidíte, jsou tu ještě nemovitosti ke koupi. Pokud budete chtít investovat.

l13.JPG

No a Horská Kvilda nelže, je ještě o kousek blíž modré obloze a na úrovni krásných okolních obzorů.

l14.JPG

Já vím, je to trochu kýč, ale hezký, co říkáte....

l15.JPG

První část svých toulek ukončím romantickou vyhlídkou z Horské Kvildy. Nebylo tam krásně jenom nám.

 

 

 

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora