Uprostřed města...

pátek 20. září 2013 09:00

Když se občas vyšplhám na Letnou nebo do Kramářovy vily, na Petřín, prostě na některý z pahorků, které prý připomínají Řím (nikdy jsem se jich mimochodem nedopočítal - tedy sedmi), dívám se zálibně na město, jemuž prý už Libuše věštila velikost.

 

 

 

 

1.JPG

Kolem Vltavy se toulám rád. Vlastně mne trochu i křtila, jako kluk jsem se tam občas s tátou zašel vykoupat. Také jsem ji párkrát sjížděl na kánoi, myslím od Lenory.

2.JPG

Přešel jsem most Legií na smíchovský břeh a ve stínu Pekárkovy sochy Vltavy jsem pozoroval funkci zdymadla.

3.JPG

Do komory se natlačilo dokonce několik lodí, a když se pod vraty začala vařit voda...

4.JPG

Na závěr se přifařil ještě i tenhle prcek, proklouzl opatrně, ale dobře.

5.JPG

Funkce zdymadla je mi celkem jasná, ale dlouho jsem nemohl najít druhá vrata. Jsou výš proti proudu, celé zdymadlo je velmi důmyslným dílem. Řeší vlastně dva jezy na Vltavě.

6a.JPG

Smíchovská vodárenská věž už hodně pamatuje, její renesanční krása je pořád udržovaná. Někdo jí také říká Foglarova, protože se tam za komunistů scházela jeho legendární Dvojka. Původně se ale snad jmenovala Petržílkovská, podle dávného majitele mlýna. Podle něj se jmenuje i nejmenší pražský ostrov, spíše ostrůvek, Petržílkovský.

6.JPG

Štítovský jez u Mánesu je první, které řeší zdymadlo. Druhý, Staroměstský, potkáte u Karlova mostu. Kousek pod objektivem vidíte jižní cíp Dětského ostrova. Na severním konci stojí už zmiňovaná Pekárkova socha. Můžete pod ní zahlédnout i věnce, které jsou věnovány obětem řeky.

7.JPG

Labutě jsem také potkal na smíchovské straně.

8.JPG

Tahle silueta mne zdravila cestou domů

9.JPG

a definitivně se  rozloučím pohledem na sympatického skifaře, který mi v loděnici vysvětlil typy lodí a potom mne záhy předjížděl. V pozadí vidíte nové, betonové věže Emauz, vybombardovaných za války. Někde jsem četl, že ty betonové věže působí problémy, protože základy kláštera s nimi nepočítaly.

 

Uprostřed města dlouhá řeka teče,

sedm mostů ji spíná,

po nábřeží chodí tisíc krásných dívek

a každá je jiná.

 

Od srdce k srdci jdeš zahřát si ruce

v paprscích lásky veliké a hřejné,

po nábřeží chodí tisíc krásných dívek

a všecky jsou stejné.   J.S.

 

 

 

 

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora