Óda na slušnost

neděle 8. září 2013 20:00

  Potkal mne takový milý prodloužený víkend. Překvapil i potěšil.  

V pátek dopoledne jsem vyrazil do lesů za Prahu na houby. Úlovek sice žádná sláva, ale courat se lesem je vždycky příjemné. Cesta domů byla v tom vedru docela únavná, ale v pořádku jsem dojel autobusem k Smíchovskému nádraží, a potřeboval jsem přestoupit na tramvaj. Stála už ve stanici. Přede mnou šel ještě jeden starší pár, měli jsme to nejméně deset metrů. Řidič se přátelsky usmál, pokynul, počkal. Ve stejném duchu se odehrával přestup do jiné linky. Ač ještě na mladé na sedadlech vyčítavě nepohlížím, pokud mne pustí, nezlobím se. Poděkuji a nabídku využiji. Stalo se to i tentokrát.

Včera jsem se vracel z Roztok, autobus byl dost přeplněný. V Roztokách nastupovalo hodně lidí. Znovu mne jeden z cestujících téměř přinutil vystřídat ho na sedadle. Starší dáma, které jsem dával přednost, mou nabídku odmítla, ale hned vzápětí jí uvolnili místo mladí. Jel jsem vzácně přátelským a slušným autobusem, hezký den hezky končil.

Ten den přišla ještě jedna příjemná chvilka. Přestupoval jsem z metra na Floře a čekal na správný autobus. Kousek od stanice je tam semafor, těsně před autobusem, už skoro na červenou, přebíhali manželé s kočárkem a dalším dítětem. Řidič autobusu s vlídným úsměvem přibrzdil a mladý táta mu potom ještě při dobíhání děkovně kynul. Kočárky byly nakonec v autobusu dva, přátelští rodiče, laskavý a vlídný řidič, pohoda a úsměvy.

Neděle se naštěstí nese v podobném duchu, houbové rizoto se mi povedlo, přidáním smetany jsem svůj oběd povýšil na skvělou delikatesu. Odpoledne asi poslední delší plavání v přírodě a určitě i další příjemné zážitky. Petr Nárožný, můj spolužák z vršovické základky, měl kdysi sympatickou teorii o negativním vyladění po ránu. Vyladění, které ovšem vede k velmi pozitivnímu prožití dne. Milí a slušní lidé, které kolem sebe vidím, takovou pozitivní náladu přinášejí.

Hezky se žije ve vlídném světě. Slušnost budiž pochválena.

 

 

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora