O lidskosti

neděle 15. září 2013 19:35

Nějak už se mi nechce pouštět si zdejší kádrováky do soukromí. Nemám co tajit, pokud vím, ale nemám ani potřebu vystavovat se různým krkolomným interpretacím, a tak budu stručný. Při milé příležitosti se sešla jedna parta mých přátel. A Alena vyprávěla…  

Odstěhovali se s manželem na venkov, Ivan funguje jako DrVoštěp na rozsáhlých latifundiích a už tolik neřeší kosmické záhady, což byl a je jeho velký koníček. Alena možná usedle vaří, čte, možná se ještě okrajově věnuje své původní, producentské profesi. A tam ve vsi, u sousedů, potkala páťačku, tedy asi jedenáctiletou dívku, která trochu zápasí se základním vzděláním. Nejspíš má několik dys…, možná i problémy v rodině. Prostě - slečna zaostávala.

Hodná pražská teta (vlastně už vesnická) si s ní sedla k doučování, nikoliv za nějakou úplatu, ale jen tak, protože jí chtěla pomoci. Když mi líčila, jak sama žasla, že už zapomněla kolik je třeba druhů příslovcí, věřil jsem jí. Netuším to dodnes. Hodná teta si najde na vesnickou princeznu i tři odpoledne v týdnu a asi jedinou odměnou pro ni je, když školačka přiběhne s vysvědčením a hlásí, že už má nejhůře trojky.  Kdo sám někdy doučoval vlastní dítě, umí si představit, kolik trpělivosti je k tomu třeba, a co všechno se musí občas sama doučit.

Trochu odvrácenou stranou té radosti je možná fakt, že rodiče to skoro nezajímá a pochválit dceru neumí. Ale to je častá odvrácená tvář našich rodin, a nejen na vesnici. Kantoři ze základek by asi mohli vyprávět. Každé dítě potřebuje pochvalu, a té se holčičce příliš nedostává. Přesto se lepší, také díky mé kamarádce. Ta jí totiž věnuje to nejlepší, co jí může dát- svůj volný čas, zájem…

Mám možná trochu i štěstí, ale daří se mi potkávat okolo sebe kamarádskou atmosféru, lidi, kteří se neptají, za kolik, a pomohou, lidi, kterým je pokrytectví cizí. Když jsme si v hospodě, snad i pojmenované po mně (tedy U Pepíčka), připíjeli na zdraví a štěstí milých novomanželů, uvědomil jsem si, jak příjemné je takové kamarády mít a jaké mám štěstí, že se s nimi mohu scházet. Lidskost budiž pochválena!

 

 

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora