Osmí stateční

neděle 22. září 2013 09:37

Už jsem se k tomu někde přiznal. Mám rád westerny, ty pohádky pro dospělé, zejména pak ty filmové. V mém TOP žebříčku se asi o první místo dělí Tenkrát na západě a Sedm statečných. V tom druhém, skvělé a tvořivé verzi Kurosawy a jeho samurajského příběhu, si těžko nechám ujít pohřební vůz. Je tam ale ještě jedna scénka, kterou mám rád. Bronson je někde v boji za vesnici a přijdou k němu dva místní kluci. Nadávají na své otce, že jsou zbabělci. Bronson si jednoho ohne před koleno, naplácá mu a říká, že on by neměl tolik statečnosti, aby se tady staral o rodinu. A ti rolníci, to jsou ti osmí stateční.

Pokud mne neklame paměť, počet obyvatel naší planety je asi sedm miliard. Zhruba jedna miliarda skoro hladoví a další dvě na tom nejsou o mnoho lépe. Ale i tam jsou tátové a mámy, kteří bojují o lepší život pro své děti. Osmí stateční.

V naší přesycené civilizaci sleduji trochu s úžasem, jak se bojuje o to, kdo kde bude první. Kdo kam dojede první na koloběžce, kdo bude nejvýš v žebříčku (třeba i čtenosti, karmy) prostě, kdo bude nej… Je to svět, kterému už trochu přestávám rozumět. Vždy se vyhlašovali ti nejlepší pracovníci a nikdo se moc nestaral o poctivý střed, o ten základ, který je skutečnou podstatou každé společnosti. Když jsem šel před řadou let s jednou z dcer do pedagogicko- psychologické poradny, ptali se mne, čím bych chtěl, aby byla. Odtušil jsem, že nejvíc by mě potěšilo, kdyby byla hodná a osobně šťastná. Ta psycholožka překvapeně prohlásila, že to jí ještě žádný rodič neřekl.

V mém světě osmých statečných není tak podstatné, být někde nej. Můj táta prošel jako fronťák první světovou, nikdy nebyl myslím nikde nej, ale postaral se o výchovu i výživu tří synů. Pochopitelně i s mou laskavou matkou. To věru nebylo malé hrdinství, vyhlížet třeba na počátku léta, jaké je počasí, zda se urodí, zda bude z čeho nasytit rodinu. Světa si v mládí užil dost, i když občas nepříliš veselého. I když on sám to tak nevnímal, zralý věk obětoval rodině. Nikdy myslím nepatřil ke rváčům, ranařům, ale zažil jsem ho v situacích, kdy byl jako žula a neuhnul. Když šlo o rodinu. Na sklonku života se dočkal péče i vděku. Odcházel pro mne zbytečně brzy, ale odcházel ten osmý statečný, ten, který stál včele soudržné a milující rodiny.

Ještě se k tématu vrátím z jiné strany. Osobní statečnost. Nebudu tady vypisovat své boje proti komunistům. Přijde mi to nevkusné i hloupé. Řada přátel mne léta provází životem, i to je mým vysvědčením, které o něčem vypovídá.

Asi před měsícem jsem sledoval, opravdu jako pozorovatel, zvláštní scénu. Letní podvečer, čekal jsem u Masarykova nádraží na tramvaj. Od ulice Na Poříčí se blížil opilec, asi třicetiletý, byl zřejmě skoro „na plech“. V ruce otevřenou láhev piva, asi třikrát zastavil dopravu, protože se motal přímo před vozy i tramvají. Potom došel na stanici, opilecky tam vykřikoval, prázdnou lahev od piva vhodil to otevřeného vozu a motal se dál.

Cestou domů jsem o tom trochu přemýšlel, možná budete mít jiný názor. Kde v tomto případě byla hranice občanské statečnosti? Nemluvím o sobě, kmetovi, ale i jako zralý muž, měl bych zasáhnout? Ten opilec ohrožoval především sám sebe, krom toho, že trochu bryndal pivo a zahodil láhev, nikomu neubližoval. Jak by měl v takové situaci jednat správný občan. Přiznávám se, netuším. Některý ze sedmi statečných by ho asi provrtal z koltů, zavěšených proklatě nízko. Ale co ten osmý statečný, normální, pracovitý a poctivý občan…

 

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora