Víra, naděje, láska

sobota 28. září 2013 07:32

Vracíme se dnes do historie dávné i novější. Svatý Václav už je dávno více zástupným symbolem, než historickou postavou a Halasova modlitba zůstane navždy modlitbou mé generace.  

Malověrní Čas kostižerný

jí jenom krásu dal

a z polí stenných křik iluminoval

kamenné texty portálů a zdí

Tak bude vždy

Malověrní

Tak bude vždy

 

Za vraty našich řek

zní tvrdá kopyta

za vraty našich řek

kopyty rozryta

je zem

a strašní jezdci Zjevení

mávají praporem

 

Je lehké listí vavřínů

a těžký padlý stín

 

Já vím Já vím

 

Jenom ne strach Jen žádný strach

takovou fugu nezahrál sám Sebastian Bach

co my tu zahrajem

až přijde čas až přijde čas

 

Kůň bronzový kůň Václavův

se včera v noci třás

a kníže kopí potěžkal

Myslete na chorál

Malověrní

Myslete na chorál

 

 

 

Mysleme na chorál, mysleme na národ, který měl, jako každý národ, své vzestupy i pády. Neměli jsme lehkou roli, čas kostižerný přinášel novým generacím nové katastrofy, především morální. Míjela nás většinou válečná lítice, ale nemíjely nás švadrony ztepilých dragounů… a selky měly tak široké sukně… Viď, Viktorko…

 

Naučili jsme se uhýbat, lhát sami sobě. Poláci šli na koních proti tankům, dodnes se tam veřejně diskutuje o smyslu jejich odporu. Ale byl, a byl velmi silný. My jsme měli v pohraničí pevnosti možná lepší těch francouzských, které byly vzorem, dneska je rozprodáváme turistům. Rozeřvaný fanatik prošel jako nůž máslem do naší skvěle vyzbrojené zemičky a těm statečným zbyly jenom slzy, ti nejstatečnější odcházeli bojovat do zahraničí.

 

Válku za nás vyhráli jiní a jak je v kraji zvykem, ti skuteční hrdinové, kteří většinou mlčí, se vraceli ztichle, samozřejmě, bez velkých slavobrán. Brány na ně časem čekaly, ale bez výzdoby, brány věznic. Zase jednou přepisovali vítězové dějiny. Tady to ovšem nebyli vítězové v chlapském klání. Tohle byli vítězové, kteří se předháněli ve špinavostech, zákeřnostech. Podváděli a zrazovali se navzájem, lůza zase jednou ovládla zemi.

 

Náš patron s dalšími světci na podstavci viděl ještě hodně vody, která protekla po náměstí, které se z trhu pro koně stalo centrem města. Sleduje prý celkem potěšeně, že se jeho náměstí změnilo na Babylon jazyků, méně už ho těší velký výskyt žen helmbrechtných, kapsáři, pasáci a podvodníci.

 

Každý národ potřebuje tradice. Ta naše, svatováclavská, má hodně do sebe. Je v ní pokora i láska, je v ní vlastně i naděje. Údajný bratrovrah Boleslav se ukázal jako celkem dobrý a silný vladař. S tou křesťanskou vírou už je to horší, ale láska, jak věděl už Karel Čapek, překoná každou katastrofu. Lásky si važme, katastrofy nepřivolávejme…

 

 http://hejna.bigbloger.lidovky.cz/c/103414/Cas-legend.html

 

 

 

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora