Proč jsem zezelenal

úterý 8. říjen 2013 19:54

Ještě jsem se v tom směru nezapojil, tak zkusím vysvětlit, jakými cestami jsem se dobral ke svému předvolebnímu rozhodnutí.

Především je pro mne vyloučené volit jakoukoliv z těch nových stran na jedno použití. Nevolil jsem kdysi Věci veřejné, nebudu volit ani různá Ano, Hlavy vzhůru, Úsvity. Těžko pochybovat o tom, že to jsou strany bez solidního politického programu, strany, které nevyrostly zdola na žádné jasné ideji. Tím vůbec nepopírám fakt, že některé strany, které na idejích vznikly, je zradily. Ale o tom dál.

Komunisty jsem nevolil ani když to bylo skoro povinné, partu soudruhů Falmera a Grebeníčka prostě nemám vůbec ve výhledu. Levici jsem nevolil sice nikdy, ale nejsem nějak zásadní nepřítel sociální demokracie. Vím, že úspěšně vládla a snad ještě vládne ve Skandinavii, pravolevé dělení světa je fakt, který nezměním. Ostatně ani nechci. Ovšem Haškovsko-Škromachovská část oranžovových orlů, co se nevejdou do slepičích posad, je pro mne naprosto nepřijatelná, i kdybych potencionálním voličem socialistů byl. O ODS jsem tady psal opakovaně, možná nemnoho zdejších čtenářů mrzí jejich propad jako mne, ovšem já ten propad považuji za neodvratný. Kalouskova TOP se občas kasá, že je strana bez skandálů. To je skoro humor. Co je třeba Skarta technokrata Drábka? A co tanec Kalouskových kostlivců, za zpěvu Vlasty nezbednice? Nezbývá mi mnoho možností.

Zelené jsem volil už minule, pokusím se stručně vysvětlit proč. Ještě ovšem dodám, že jsem tentokrát dost zvažoval i „klidnou sílu“ lidovce, ale z několika důvodů jsem ji vyloučil. Proč tedy zelené.

Nechci příliš stařecky povídat o potřebě mládí. Ale věřím na ně, věřím, že má ještě zdravý základ, zdravý tah na branku. Jejich zapojení do vrcholné politiky bylo jistě krátké a diskutabilní, ale nešly za ním žádné skandály, sporná výběrová řízení, zdá se, že se občas poperou i mezi sebou, ale nikoliv o koryta, zatím. Pro mne byl sympatický i jejich boj proti radnici v Praze 7. Přesněji proti předražené radnici, kterou tam chtěla stavět zakonzervovaná modrooranžová oposmluvní koalice. Neuspěla i díky zeleným.

 Péče o životní prostředí by z logiky věci mělo být pro lidstvo samozřejmostí. Bohužel, zdaleka není a důraz zelených na ekologii je sympatický. Kdysi jsem také psal jeden volební program. Možná i proto je příliš nečtu. Nicméně některé programové body zelených jsou mi opravdu blízké. Třeba demokracie, otevřená občanům, mi zní libě. Není v tom ta minulá arogance zavedených stran: hoďte nám to tam a držte hubu. -Nestranná veřejná správa, justice a účinná opatření proti korupci  -Respektované Česko uprostřed Evropské unie -Kultura je srdcem společnosti, nebo •Silnější hlas pro občany.

Ovšem program strany si můžete vyhledat sami, já už rozhodnutý jsem, jak se rozhodnete vy, je vaše volba. Pokusil jsem se stručně vysvětlit, proč jsem zezelenal já.

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora