Městečko Káji Maříka

čtvrtek 17. říjen 2013 08:15

S jistotou to nevím, ale patrně jsem tu informaci už kdysi měl. Ovšem když jsem zajel s vnučkou na nedělní výlet do Mníšku pod Brdy, bylo jasno.

 

 

1.JPG

Zámek v Mníšku je zajímavý i tím, že má jenom tři věže. Tu čtvrtou prý čert upustil do potoka, když pánovi pomáhal se stavbou. Patrně to nebyl ten Valdštejnův švec, který zámek koupil. Potom už měl honosnější titul, ale na na zámek si prý vydělal šitím bot pro Valdštejnova vojska.

2.JPG

Prohlídka zámku byla bez fotografování, zato velmi pohádková a závěrem s docela příjemným připomenutím kostýmních slohů minulost.

3.JPG

V krásném podzimním slunci byl výhled nejen na kostelík, ale i na okolní známé lesy.

4.JPG

František Xaver Svoboda byl ve své době literát opravdu známý, stejně jako jeho žena, spisovatelka Růžena Svobodová. V Mníšku mu zasvětili náměstí.

5.JPG

Jak sami vidíte, v městečku na svou autorku nejznámější nezapomínají. Marii Wagnerovou-Černou znají čtenáři legendárního Káji Maříka jako Felixe Háje, samo městečko se v knize jmenuje Lážov. Přidám pár velmi stručných slov o autorce. Neměla lehký život, pocházela z dost bigotní katolické rodiny, sama hluboce věřící. Proto asi pro ni byl brzký rozpad manželství velkou tragédií a nepomohla ani láska k jedinému synovi, Vilíkovi. Nebudu chodit okolo horké kaše. Velkou část života prožila v Mníšku na faře a je skoro jisté, že tam nebyla jenom hospodyní a kuchařkou. Přítel farář se ovšem odebral k poslednímu soudu a Marie ho o mnoho nepřežila. Podlehla poměrně mladá rakovině, podle některých místních drben i alkoholu. Připomeňme si ale, že po Marii Wagnerové-Černé  (1887-1934) zůstalo poměrně rozsáhlé literární dílo.

6.JPG

Nějaký podobný výhled míval možná Kája Mařík před více než sto lety. Nejkrásnějším životním časem autorky asi byla léta mládí a dospívání, odehrávala se vlastně na přelomu století v krásných lesích okolo Mníšku. Líbí se mi, že "Maříkologové" pořád pátrají po minulosti malého Káji a doplňují si informace. Ve své době byla kniha doslova zlatým dolem pro knihkupce a autorka ji nastavovala trochu jako kaši. Ostatně tu kaši se pokusil ještě nastavit i její syn po matčině smrti.

7.JPG

Před barokním kostelem sv. Václava z 18. století jsem potkal také předvolební kampaň. Do perexu jsem dal opravdu vzdálený odkaz na slavnou Skalku, pokud vím, letní sídlo pražských arcibiskupů. Kdysi jsem se tam toulal, možná se někdy ještě vypravíme, je to krásný kout české přírody. Asi jenom z něho mohl vzejít školák Kája Mařík.

 

 

 

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora