Antichartovní

středa 16. říjen 2013 20:50

Nebudu nikomu nic složitě vysvětlovat, vyvracet. Je to ztráta času. Ale vybavila se mi moje osobní situace okolo anticharty a snad těm mladým tu dobu trochu přiblížím.  

Nebylo to vůbec jednoduché ani pro řadového vedoucího někde na TH 10. Tak se jmenovala kvalifikační třída, do které ještě směli nestraníci. Výše už směli jenom partajníci a, jak jsme zjistili později, agenti různě registrovaní. Věděl jsem tenkrát, že pokud by se anticharta podepisovala, nepodepíšu, ale měl jsem doma už dvě děti a třetí na cestě a nebylo to vůbec snadné rozhodování. Možná, kdyby byla možnost nějakého úniku se ctí, zvažoval bych ji. Naštěstí ředitel, který mne jinak upřímně nesnášel a naopak, rozhodl velmi sympaticky za všechny vedoucí. Podepíše jenom on za podnik, žádné schůzování, žádný nátlak. Tenkrát jsem ho velice ocenil.

Anticharta měla ovšem ještě jinou rovinu. Dostal jsem se do pracovního konfliktu s nějakým zaměstnancem, těžkým asociálem, který potom skončil v kriminále. Naprosto ne mou zásluhou, to byly jeho starší aktivity mimo podnik. Takové lidi jsme na různé pomocné práce zaměstnávat museli, tenkrát hlad po práci nebyl. No a ten hodný muž na mne napsal udání. Podepsané a velmi ideologické. Mimo jiná tam psal, že schvaluji Chartu. Což sice byla pravda, ale veřejně ji vykřikovat se nedoporučovalo. Zmiňuji to proto, že podobné dost neřešitelné situace byly v té době skoro normou. Kdo nikdy ani trochu neuhnul, mohl skončit v kriminále. Já uhnul mnohokrát a přiznaně.

A tady musím napsat ještě jeden důležitý fakt. Vedoucího kontrolního odboru dělal spolupracovník, ale i kamarád, který ovšem byl ve straně. Mohl jsem s ním mluvit naprosto otevřeně, dohodli jsme si postup, aby na tu chartu nedošlo. Udavače nakonec zavřeli dřív, než došlo k projednávání. Takhle tenkrát společnost fungovala.

Neexistovala žádná dělící čára, nebyla příkrá stěna. Když jsem jednou přišel jako delegát na nějakou odborovou schůzi, můj vrstevník, straník a předseda odborů v podniku, mě v legraci pošťuchoval: Když nebudeš diskutovat, dám ti dva obědy. Ostatně později jsme zjistili, že nejvíc po hospodách nadávali práskači a provokatéři.

Nejen historici, ale i lidé moudří vědí, že žádná doba se nedá soudit optikou doby pozdější. Nezapomínejme, že pochybovačnost a snášenlivost jsou základní vlastnosti kulturního člověka.

 

http://hejna.bigbloger.lidovky.cz/c/30735/Prislapky.html

 

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora