Svou violu jsem naladil…

čtvrtek 14. listopad 2013 20:34

Já vím, že v té Hlaváčkově básni zní viola a v příjemném večeru, o kterém chci psát, znělo krásně naladěné violoncello. Ale ta atmosféra byla velmi múzická.  

Brzy chci psát o zpomaleném čase kmeta. Když se mi v týdnu sejde jedna degustace vín, jeden křest knihy a jedna návštěva divadla, je to pro mne už týden skoro přeplněný. Navíc Monika má asi slabost pro třináctky a tak pozvánka na křest knihy Heslo:Jazz Dock byla pochopitelně na toto číslo. Naštěstí to ale byla středa. Ovšem ta třináctka nezklamala. Nakladatelství Moniky Petrákové a Filipa Čenžáka Pan nakladatel křest logicky situovalo do místa pro knihu klíčového, tedy klubu Jazz Dock. Napsali adresu, jenomže chybička se vloudila, špatnou. Kdybyste někdy hledali Janáčkovo nábřeží 2 (náplavka), narazíte na zamčenou loděnici. Když ovšem půjdete kousek proti proudu dál po smíchovském břehu, narazíte i na sympatický klub.

Křest byl pro mne normální, standardní, útulný, jako prostředí klubu. Monika a Filip mi snad prominou, ale jejich příběh mladé a trochu virtuální lásky číst už asi nebudu. Je to už trochu jiný svět. Zaujal mne ovšem ten nápad spojit knihu s CD z hudby druhého autora a muzikanta, Filipa Čenžáka. Nemusím asi zdůrazňovat, že to je trochu i příběh jejich vztahu. Ukázky z jeho hudby byly i součástí večera. A tam jsem si docela lebedil.

Usadil jsem se pohodlně, narovnal záda od počítače, přivřel rozostřené oko a poslouchal. Krásný prosklený klub je zasazen kousek nad hladinu, nad zdymadlo u Pekárkova sochy Vltavy, kousek od Dětského ostrova. Okolo občas tiše projely už poloosvětlené parníky a jako podobní Bludní Holanďani mi hlavou táhly příjemné myšlenky. Hluboce laděné violoncello půvabné hudebnice ladilo s příjemným hlasem autora, který se v knize jmenuje Erik Silvera. Po pravé ruce přes Vltavu krásně nasvícené Národní, více vpravo věž Mánesa, za okny klubu se ve vodě odrážela světla ulice i barevná světla semaforu, který organizoval zdymadlo.

Prožil jsem příjemný večer a jako zasloužilý držitel hudebního hluchu soudím, že jméno Filip Čenžák ještě uslyšíme. Hudba byla pěkná a vůbec mi nevadilo, že anglickým textům nerozumím. Dokonce bych ji mohl poslouchat v přátelském setmění s doutníčkem a dvojkou červeného.

Parníky tiše pluly proti proudu, a tak mne napadlo popřát prvnímu vydavatelskému počinu Moniky a Filipa, aby překonával drobné protiproudy i zrádné peřeje komerce. A hlavně, aby našel své čtenáře, nejen mezi mladými.

Snad mohu přání doprovodit mým oblíbeným Hlaváčkem.

 

Svou violu jsem naladil co možno nejhlouběji

a tichý doprovod k ní pozdě za večera pěji.

 

Hráč náruživý zádumčivých, sešeřelých nálad,

chci míti divné kouzlo starých, ironických ballad.

 

A na zděděnou violu svou těm jen, těm jen hraji,

již k ránu v nocích nejistých do dálek naslouchají...

 

Mé melodie chtějí míti smutek všeho toho,

co rostlo, vykvetlo a zrál marně, pro nikoho.

 

A míti toho naději a neurčitou něhu,

co vzklíčiti chce v těžké půdě dalekého břehu,

 

a míti zvuk, jenž nesmělý, přec jemný, smysly mámí,

jak chvění silných drátů, utlumených sordinami.

 

a chtějí důvěrnost mít v tichu prodloužených staccat,

když na nejnižších polohách tmou chystají se plakat...

 

Na violu svou zděděnou jen tehdy, tehdy hraji,

když měsíc teprv vyjít má a tma je ještě v kraji,

 

a vigilií přísná padá za lesy a vodu,

a krajem velké tajemství jde velkých Božích Hodů.

 

Mé tenké prsty po strunách vždy nervósně se chvějí,

když tichý doprovod svůj za večera pěji...

 

Svou violu jsem naladil co možno nejhlouběji

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora