Vojna

sobota 16. listopad 2013 10:37

Nemám teď vůbec na mysli stav na BB, to už jde hodně mimo mne. Chci něco napsat o hudebně dramatické skladbě Emila Františka Buriana a jejím uvedení v Disku.

Už když jsem přicházel k pokladně a viděl, jak přísně je hlídaná rezervace lístků, jednak mne potěšilo, že Jarka nezklamala a dva lístky na mne čekají, za druhé jsem si uvědomil, že za důchodcovskou stovku jsem se dostal na skutečnou divadelní událost. Sálek v Disku už docela znám, našel jsem si místo i v mé oblíbené osmé řadě. Sedadla tady nečíslují, a když je vyprodáno (a bylo!), není snadné se usadit. Naštěstí se vešli všichni, ti „k stání“ navíc dostali polštářky k sezení na zemi.

Viděl jsem krásnou a hodnotnou hodinu hudby, zpěvu, pohybu, ale i mládí nadšeného a talentovaného. Nebudu nosit dříví do lesa vyprávěním obsáhlé historie E. F. Buriana a vzniku jeho díla. První inscenace se uskutečnila v r. 1935 a byla to Burianova osobitá reakce na kvas tehdejší doby. Reakce umělecky posvěcená nejen hudebním géniem autora, ale i kořínky lidové poezie, které tvůrce čerpal u Erbena. Vzpomínám, že jsem představení viděl v Maringotce, když ho po autorově smrti inscenovala jeho žena.

Nevím, jak je propojený Voice-band s divadlem Disk, i když to vypadá spíše na personální unii studentů a pedagogů DAMU. Pod inscenací je podepsaná režisérka Jaroslava Šiktancová a choreograf Martin Pacek, a samozřejmě také studenti herectví a sedmičlenný Band, který jevištní dílo doprovází živě.

Skoro dvacet mladých lidí vás potěší svými pohybovými kreacemi, citem pro jazyk i rytmus, radostí ze života. Ta se trochu láme hrůzou války, která je krásně ilustrovaná, když mladé dívky trhaně a na přeskáčku provolávají císařovo Mým národům. Je v tom krátkém vystoupení radost i smutek, tradice naší české vesnice i bolest a smrt těch, kteří mívali pomníčky na každé návsi. Expresivní líčení tanečníků, zajímavá, ale asi i schůdná choreografie pro mladé adepty herectví. Zahlédl jsem ale i zvedané figury, a to jsem smekl pomyslný klobouk.

Závěrečný potlesk potvrdil nadšení diváků. Nepřinesl jsem paní režisérce žádnou květinu, i když by se to asi slušelo. Jarko, už ti nenatrhám horské kopretiny a na květiny z obchodů jsem nikdy nebyl. Tak ti jako poděkování a vzpomínku posílám důchodcovský blog. Tvoji studenti mají prima kantorku.

 

Emil František Burian : Vojna

Režie: Jaroslava Šiktancová

Choreografie: Martin Pacek

Dramaturgie: Zuzana Burianová

Použil jsem dvě fotografie z webu divadla.

A nezapomeňte: Nejen v Praze běží dnes DIVADELNÍ NOC!

 

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora