Rangherka nám prokoukla

úterý 10. prosinec 2013 19:50

Většina současných obyvatel Vršovic ji zná spíše jako Vršovický zámeček, ale byla to původně Rangherka, podle hedvábníka italského původu. Za vzhlednou novorenesanční fasádou strádaly dva nesourodé domky, které léta sloužily jako radnice, ale bylo jasné, že rozsáhlá rekonstrukce je nezbytná.

1.JPG

Když mne pan starosta Zoufalík pozval na prohlídku nového vršovického svatostánku, šel jsem rád. Stejně rád uznávám, že radnice skutečně zvenčí velmi prokoukla a je, a snad i dlouho bude, přirozenou dominantou oblasti. Kolik ta rozsáhlá rekonstrukce stála, opravdu netuším a vlastně ani tušit nechci.

2.JPG

V protipohledu vám nabízím trochu pošmourné panorama Vršovic i se vzdáleným Bohdalcem. Husův sbor v popředí žije i současně nejen vírou, ale i kulturou, a to je dobře.

3.JPG

Hlavní vchod je tentokrát na západní straně zámečku s protipohledem na další charakteristickou stavbu, kostel sv. Mikuláše. Tentokrát byla fronta zájemců malá, ale při prvním otevření prý přišla tisícovka zájemců.

4.JPG

Na východní straně zámečku potkáte příjemnou balustrádu s altánem a přístupem do sadů, které jsou pojmenovány po významném politikovi nejen vršovickém, JUDr. Heroldovi.

5.JPG

 Moskevská ulice ještě žila rekonstrukcí tramvajové trasy, až vše utichne, Rangherka bude i dobře dostupná.

5a.JPG

 Na návštěvu interiéru stála fronta a nechtělo se mi ani ty prostory příliš fotit. Snad až ožijí společenským a kulturním životem.

6.JPG

 A ještě trochu zamilovaný protipohled, secesní Balšánkova spořitelna v pozadí je pořád krásně zachovalá stavba.

7.JPG

Odcházel jsem s příjemným pocitem a nadějí, že heslo napsané zezadu na Husově sboru bude platit, ačkoliv to dá fušku, jak říkával syn prezidenta zakladatele a  vlastně i osvoboditele. 

 

 

http://hejna.bigbloger.lidovky.cz/c/201330/Rangherka.html

 

 

 

 

 

 

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora