Chvála zakonspirovaných

neděle 19. leden 2014 07:40

  Když jsem tady četl přehledy o tom, kdo koho a kde blokuje (matně tuším, že někoho i já – jen tak vědět koho), připomnělo mi to dobu před více než čtyřiceti lety. Tenkrát jsme také pobaveně sledovali konspiraci, i když doba úsměvná rozhodně nebyla.

Bratrská vojska vojáčků mongolského typu dobývala Čs. televizi opravdu ukázkově. Když jsme ve studiu v Měšťanské besedě slyšeli a skoro viděli, že bratrská vojska ženou na zteč, proklouzli jsme průjezdem do studia Skaut a tam se ještě asi dvě hodiny vysílalo. Potom pár lidí odjelo vysílat na Cukrák, jeho pozdější dobývání rudoarmějci je celkem dobře zdokumentované, u toho už jsem nebyl.

Televize tenkrát ještě neměla Kavčí hory, ale různě rozstrkaná pracoviště, chodili jsme do práce na různá místa. A nestačili jsme žasnout, jak se naši vedoucí, jinak kovaní soudruzi, skvěle kryli a konspirovali. Nevolali si jménem, ale krycí značkou, občas se v tom trochu ztráceli, ale když potom přišli k soudružkám maminkám, jistě jim hrdě špitli, jak jsou kryti proti prozrazení.

Nám, co jsme ještě nebyli třicátníci a stěhovali nábytek, to bylo k smíchu. Neměli jsme potřebu konspirace. Občas jsme zašli k „bratrským“ tankům a slušnou ruštinou jim vysvětlovali (pokud to dovolili), že tady nemají co dělat. Ovšem soudruzi vedoucí vedli ilegální válku s okupantem. Válku statečnou, vedenou směle pod peřinou.

Snad ani nemusím zdůrazňovat, že sotva se situace trochu usadila, vyšli z ilegality, nasadili odborářské koženkové kravaty a maminám doma hlásili, že to dobře dopadlo. Možná je dokonce později vodili do chodby Měšťanské Besedy, kde hora beden s tankovou municí vytlačila v betonu trvalé stopy. A když mi na odchodnou psali soudružské záporné posudky, už konspiraci nepotřebovali. Jména kádrováků už zakonspirovaná nebyla a soudruzi už zase byli všichni. Možná i Mirecové…

Jejich současný bytostný antikomunismus je stejně přesvědčivý a pravdivý. Jenom pořád přemýšlím, kam zmizel ten milion komunistů, kteří v zemi úřadovali před „sametem“. Možná sublimovali, zakonspirovaně.

 

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora