Člověk Olga

středa 5. únor 2014 19:52

Už v minulosti jsem absolvoval festival Jeden svět, přehlídku velmi zajímavých filmových dokumentů o lidských právech z domova i zahraničí. Mnohé z nich mne zaujaly, těšil jsem se na jeho další pokračování. Je za dveřmi. Od 3. do 12. března proběhne v kinech Světozor a Lucerna už 15. ročník této pozoruhodné akce. Snad vám mohu nabídnout pár filmů, které budou k vidění.

 

 

 

 

 

Dokument Miroslava Janka o patrně nejprvnější mezi prvními dámami po sametu má jen prostý název Olga, přesto je každému hned jasné, o kterou nositelku toho krásného jména jde.
Film mne potěšil především přístupem, prostotou, jistou čistotou formy. Nestaví bronzový pomník honoraci, naopak, vypráví příběh prosté ženy z chudého prostředí Žižkova, ženy, která se ale silou své osobnosti mohla postavit vedle nejvýznamnějších osobností současného světa.
Jak zdůrazňuje jeden z jejích spolupracovníků, dokázala samozřejmě a neokázale doprovázet svého manžela i na cesty do zahraničí. Ve své skromnosti důstojná, ve své kritičnosti slušná, ale neústupná.
Film je její oslavou, ale oslavou vkusnou, citlivou, nepatetickou. Možná jediný tichý patos nabídli tvůrci v závěrečném starším záběru, když na čenobílém snímku, v šatu skoro antickém, odchází k lesu, do světa stínů.
Příběh prosté holky ze Žižkova, holky, které se v mládí rozpadla rodina, a ona si tu zkušenost nese svým životem. Nebyla studijní typ, ale do vínku dostala silný a pevný charakter. Velmi silným momentem filmu je pasáž, v níž vzpomíná, jak se jí Vaculík ptal, zda jí nevadí, že se Václav nechal zavřít. A ona říká: Je zavřený i za moje názory, mám stejné. Nevadí.
Vnitřní shoda obou manželů i přátel se táhne dokumentem jako červená nit. Oba přiznávají, že si nikdy nepotrpěli na velká vyznání, jejich vztah byl přátelský a plný vzájemného respektu. Nádhernou a působivou součástí filmu jsou i sestřihy z protokolů fízlů, namluvené kultivovaným hlasem. Krásně doplňuje záběry, které jdou někdy i proti textu hlášení.
Nechci vám převyprávět celý film, ale jedna věc mi ulpěla v paměti. Asi po dvou letech manželova prezidentování vyjela paní Olga s partou dávných přátel do Itálie. Místní tisk to okamžitě rozmázl. První dáma vyjela s partou trampů.  Zůstala svá. Ostatně na lidi prý měla lepší cit, než Vašek. Nesnášela ty, co se tvářili uctivě směrem nahoru a chovali hulvátsky směrem dolů. Zdůrazňovala přátelům i Vaškovi: Zůstat na zemi. Abychom se z toho ………

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora