Hospodu teplou večer jim dej, Pane

pondělí 17. únor 2014 08:26

Už v minulosti jsem absolvoval festival Jeden svět, přehlídku velmi zajímavých filmových dokumentů o lidských právech z domova i zahraničí. Mnohé z nich mne zaujaly, těšil jsem se na jeho další pokračování. Je za dveřmi. Od 3. do 12. března proběhne v kinech Světozor a Lucerna už 15. ročník této pozoruhodné akce. Snad vám mohu nabídnout pár filmů, které budou k vidění.

 

Režisér Petr Hátle dostal v r. 2013 naprosto právem ocenění za dokument Veliká noc. Pokud budete mít tu možnost, nenechte si ho ujít. Je to úžasně vizuálně pojatá ilustrace lidí, kteří jsou tak trochu za zrcadlem našeho světa. Žijí hlavně v noci, doslova z hodiny na hodinu.
Mladý mužský prostitut, který se vydává za ženu a je se svým “povoláním” spokojený, zralá žena s nádherným úsměvem, ale spornou existencí, vizuálně mimořádně zajímavý zralý muž, který prožil měsíc v kolapsu. Mimochodem, kdyby si nechal opravit chrup, patrně by byl použitelný i jako výrazný filmový typ. Příslušnice nejstaršího řemesla, které si vydělávají na drogy na ulici. Nevím, jak komu, mně jich bylo opravdu líto. Svěřují si navzájem, kdy začaly s fetem, jak je máma odložila do děcáku… Jedna z nich dělá se svými dětmi totéž. Život je už v okamžiku zrození vyvrhl na okraj a ony nenacházejí sílu to změnit.
I taková je noční Praha, město stínů a ošidných světel polosvěta. Kamera záměrně občas vizuálně šokuje, některé noční detaily těhotné feťačky jsou skoro děsivé. Není to opravdu veselý film, je ale o lidech. O lidech někdy skoro přízračných, ale autentických. Je doprovázen zajímavě interpretovanými ukázkami z Händlovy hudby.
Pokud si na ten dokument najdete chvilku, možná pochopíte, proč mi při jeho zhlédnutí okamžitě naskočily verše básníka a tuláka, Karla Tomana, ze sbírky Měsíce.


LEDEN

Po cestách zavátých a po silnicích
rod opuštěných bloudí.
Sychravé zimy dlátem bolestí
monogram bídy ryly v jejich tělo,
a tak jdou světem.

Vyjde-li hvězda, pro ně nesvítí.
Betlém jim shořel.
Jen v bludných kruzích šlapou boží zemi
a jíní stéká jim chladnými krůpějemi
po tvářích dětsky vzpurných.

Hospodu teplou večer jim dej, Pane,
a plnou mísu
a slovo dobrých lidí.

 

 

   
Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora