Jak se dělá hvězda (spíš hvězdička)

čtvrtek 20. únor 2014 18:40


Už v minulosti jsem absolvoval festival Jeden svět, přehlídku velmi zajímavých filmových dokumentů o lidských právech z domova i zahraničí. Mnohé z nich mne zaujaly, těšil jsem se na jeho další pokračování. Je za dveřmi. Od 3. do 12. března proběhne v kinech Světozor a Lucerna už 15. ročník této pozoruhodné akce. Snad vám mohu nabídnout pár filmů, které budou k vidění.

Když jsem začal sledovat film režiséra Bohdana Bláhovce Show, říkal jsem si, že ho do konce nedokoukám. Tohle není můj svět. Mýlil jsem se, viděl jsem mimořádně zajímavý absolventský film studenta FAMU. Zpočátku to vypadalo, že uvidím rozvrkočené pubertální hvězdičky, které znají jenom slova jako neskutečně, úžasně, strašně a supr. Film se ovšem zhruba ve třetině láme a citlivého diváka nutí hodně přemýšlet.
I já se vracel ve vzpomínkách o pár desítek let zpátky. Moje dcery v patnácti měly úplně jiné zájmy - jezdily vodu a občas mi pobaveně hlásily, kde se skoro utopily. Naštěstí to vždycky dobře dopadlo.
Díky své vnučce mám i zkušenosti z dětských castingů. Vystupovala v televizi v jednom z dětských pořadů, moje dcera – její maminka, naštěstí velmi rychle  zasáhla a to účinkování zarazila. Nedělo se tam nic pohoršivého, nedělo se tam vlastně vůbec nic. Několik hodin okázalé nudy dětí různých věkových kategorií. Jejich rodiče v nich možná viděli budoucí hvězdy…
Dokument sleduje hudební skupinu mladých děvčátek 5angels a jejich manažéra, otce jedné z nich. Jedenácti až patnáctileté hvězdičky se učí mluvit, pohybovat, zpívat. Je to hodně zvláštní a pro mne i pokřivený svět. Otec a manažér se malinko ohýbá a uklání, na druhé straně dosáhl toho, čeho dosáhnout chtěl. Muzikál s hudbou Michala Davida měl úspěšnou premiéru a hvězdičky startují i do světa. Pokud budeme měřit výsledkem, je to na potlesk. Já ovšem netleskám, to přiznávám.
Tleskám ale dokumentu. Naprosto právem dostal cenu filmové kritiky. Některé věci manažér nedovolil točit, ale dají se tušit. Třeba odchody těch méně úspěšných, které jsou nemilosrdně za pochodu nahrazeny jinými, nebo hodinky od sponzorů, které musí být na vystoupení vidět.
Je to divný polosvět, pro mne charakterizovaný třeba smutným povzdechem dcery producenta skupiny, která by si přála, aby byl táta někdy chvilku tátou. Vůbec nepopírám, že vybudování a fungování podobné skupiny hvězdiček nebylo jednoduché. Možná opravdu některé mají nakročeno do kašírovaného a napomádovaného hvězdného světa. Ostatně mají možnost se s některými hvězdami setkat i osobně.
Velmi působivá je instkruktáž, jak mají děvčata opravdu upřímně a bezprostředně předat Michalu Davidovi dárek, který je prý koupen z jejich vlastních úspor. No a velký mistr pochopitelně vztyčí palec a vykřikne, že je to super. Abych jenom nekritizoval, sympatické jsou záběry z Davidovy tvůrčí dílny, on o muzice určitě dost ví a melodie umí. A je můj problém, že já je neposlouchám.
Dokument bych doporučil především rodičům mladých puberťaček. Pokud mají potřebu a ambice realizovat se přes své děti ve světě lehkého kýče, vědí, kam zajít. 5angels jsou pořád otevřené novým talentům.

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora