Tak jezte koláče…

sobota 22. únor 2014 19:00

Už v minulosti jsem absolvoval festival Jeden svět, přehlídku velmi zajímavých filmových dokumentů o lidských právech z domova i zahraničí. Mnohé z nich mne zaujaly, těšil jsem se na jeho další pokračování. Je za dveřmi. Od 3. do 12. března proběhne v kinech Světozor a Lucerna už 15. ročník této pozoruhodné akce. Snad vám mohu nabídnout pár filmů, které budou k vidění.

Možná trochu přeháním, když v titulku užívám mnohokrát citovaný výrok Marie Antoinetty před francouzskou revolucí. Když jí hlásili, že lid nemá chleba, doporučila prý, aby tedy jedl koláče. Něco podobného cítím trochu i ze slovenského filmu Báňský chlebíček východoslovenského rodáka, režiséra Romana Fabiána. Dlužno ovšem dodat, že on příliš neagituje, spíše nezaujatě mapuje. Pokud ve výsledku diváka napadají podobné otázky, problém asi není v tvůrcích.

Vesnička Rakovnica leží západně od Rožnavy,  skoro na hranicích s Maďarskem a připomenu ještě, že se tu těžila měděná ruda, která ovšem měla a má daleko menší obsah mědi, než třeba  naleziště v africké Zambii. Patrně i to je důvodem utlumení těžby, jak vysvětluje jeden skutečný místní odborník. Ze stejné vesnice je i režisér filmu, který s trochou smutku mapuje svůj rodný kraj. V dokumentu potkáte zasloužilé komunisty minulosti, kterým se trochu rozpadl jejich svět, a tak vzpomínají s vyčítavou nostalgií. Současný starosta vesnice působí sympaticky, zdá se, že jeho funkce je opravdu odvozená od starat se.
Problémem nejen vesnice, ale i kraje je zřejmě alkohol, nedostatek práce, ale také jistá bezperspektivnost mládeže, která v kombinaci s alkoholem je časovanou pumou kraje. Trochu zamrazí, když sympatický a pěkný dvacetiletý muž se ptá: „Proč bych já dělal něco pro jiné? Pro mne také nikdy nikdo nic neudělal.“
 Rozpadlé rodiny, vnitřní osiřelost, nostalgické vzpomínky starších. Když za komunistů fungovaly doly, každý si vydělal, nakradl a postavil rodinný dům. Tyhle jistoty odešly a nové se zatím neobjevují. Mladý sympatický muž také říká: „Všechno je rozbité, rozkradené, musíme dělat na cikány.“ Vzápětí ale dodává, že všichni takoví nejsou. I ve filmu potkáte velmi sympatické cikánské dříče, kteří si užívají zaslouženého důchodu za práci v dolech.
Práce v dolech. Vrtání v křemeni, prach, silikóza -  i to je dědictví  banické slávy na východním Slovensku. Všechno na světě má své plusy i mínusy. Co převažuje tady, posoudíte, když se ponoříte do zajímavého hodinového dokumentu Báňský chlebíček.

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora