Drobnokresby kultury

sobota 19. duben 2014 09:22

Pozvánky na různé společenské a kulturní akce ubývají, ale nestěžuji si. I z toho mála vybírám pečlivě. Na čtvrteční podvečer do pěkného prostředí Pedagogického muzea na Malé Straně jsem ale jel rád a nejen proto, že mne zval letitý kamarád, Vráťa Ebr.

 

 

 

V prvním patře mají velice příjemný přednáškový sál. Poměrně prostorný, oduševnělý, v čele s velkým portrétem Jana Amose. Docela mne překvapilo, jak byl zaplněný. Když jsem poslouchal renomovaného zpěváka Karla Bláhu, pochopil jsem, že jsem přišel na podvečer příjemné zábavy.1.JPG

Zpěváka jsem znal a vnímal asi jako mnohý z nás, s uznáním, ale nepříliš intenzivně. Tady mne ovšem doslova okouzlil. Jako vypravěč, imitátor a pochopitelně také zpěvák. Patrně jeho skvělý hudební sluch mu umožňuje nádherně napodobovat kolegy.  Nepotřebuje nikoho představovat. S ohromným vtipem a kouzlem přejde z hlasu do hlasu, z intonace do intonace. A tak v krátké chvilce slyšíte Štercla, Holcmana, Hálu, Gotta, včetně vtipných a milých historek o nich. Mne nejvíc potěšilo, že umělec se zjevně nepošklebuje, ale přiznává, že často byl objektem mnoha žertů a bavil se s ostatními. Byl a určitě pořád je skvělý parťák.

Pobavil mne i krásnou historkou o Laďce Kozderkové, od které dostal kdysi facku jako barák. Seděl u skleničky s kamarádem a vidět přicházet krásné, sošné ženství. A protože asi je, podobně jako já, obdivovatel dámských pozadí, tomu kamarádovi ho okomentoval slovy nehledanými, ale přesnými. No a dostal takovou, že na ni nikdy nezapomněl. Potom spolu hráli i v Karlíně, stali se velkými kamarády, ale to první setkání...

Potěšil mne ještě jednou historkou. Učí na soukromé konzervatoři, placené z peněz studentů a jejich rodin. Na přijímací pohovor přišla zazpívat jedna asi sedmnáctiletá slečna a spustila anglicky. Pedagog ale chtěl zazpívat česky, třeba Pec nám spadla. Slečna odmítla, odkráčela, druhý den dorazila maminka se stížností. Bláha čekal, jak říkal, bodlo od vedení, ale nestalo se. Uchazečce vrátili peníze a doporučili jí studium jinde. Maličkost, která o něčem vypovídá.

Zpěvák se omluvil, že po dvouhodinovém dopoledním koncertu už není ve špičkové pěvecké formě. Tomu se říká úcta k divákům. Vyzařovala z celého jeho vystoupení.

Karel Bláha se hlásí i k Berounce, hospůdkám v okolí a řadě přátel, které v životě potkal. A také k tenisu, kterému holduje nejen s kamarádem Karlem Fialou.  Když vystřihl a capella Ta naše hospoda je pěkně stavěná… hlediště pobrukovalo s ním a já si říkal, že jeho vtipnou knihu vzpomínek Tak to je život, kterou během večera pokřtil, si určitě časem přečtu.

2.JPG

Těším se na další literární podvečer, který se koná ve stejném sálku na Malé Straně 15. května a věnovaný je básníkovi mně z nejmilejších, Jaroslavu Seifertovi.

 

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora