Sousedský piknik

pondělí 28. duben 2014 08:25

Bydlet padesát let na stejném místě je někdy docela radost, občas se ovšem trochu zasteskne po přátelích, kteří se odstěhovali. Někteří jinam, někteří už bohužel za tu poslední oponu. Pořád mi ale zůstává výhled do docela příjemného dvorku se zelení, dětským hříštěm. A zůstávají i vzpomínky. Na tom malém plácku jsme občas strkali nohejbal, fotbálek a v době, kdy ještě v Praze mrzlo jsme to i polévali dětem a bývalo tam pro ně slušné kluziště. Tyče na síť už zmizely dříve a všímám si, že se už na dvorku nehraje ani fotbálek. Hříště se zazelenalo travou, ale dvorek nepustne, naopak. Zašel jsem si tam na sousedský piknik.

1.JPG

Takhle to hříšťátko vypadá dnes. Prohánějí se po něm psi, ale u zdi se něco nového zrodilo a rodí.

2.JPG

Moji mladí a pro mne noví sousedi se tady krásně scházejí s dětmi i kamarády, potkávají se v nedělním podvečeru a vyměňují nejen informace o dětech, ale i zkušenosti s pěstováním květin a zeleniny v prostorách dvorku.

2a.JPG

Pracuje se týmově, s nadšením i odborností. Malí pomocníci se potěšeně zapojují, praktické setkání, které nikoho nezarmoutí.

3.JPG

Je čas pracovat i odpočívat, i psům se líbí v tom útulném prostředí. Líbilo se tam i mně, možná si s nimi někdy zajdu vykouřit doutník.

4.JPG

Do záhonku se používá kompostovaná země, dámy s vrozenou pečlivostí uklízejí přerostlou škodnou.

5.JPG

Fotogenické mimino je vždycky malý zázrak. Za pár let už možná bude s rodiči hospodařit na rozsáhlejších záhonech. Zdá se, že i radnice Prahy 10 slyší na požadavky mladých, kteří zjevně vědí, co chtějí.

6.JPG

Mladí si už dříve vyjednali i nějaké granty, a tak tady fungují kompostárny, v nichž někteří nejaktivnější už zhodnocují starší potraviny.

Jako hlavní jsem dal fotografii Gočárova kostela sv. Václava. Leží sice asi o kilometr dál, ale je patrně vlídným patronem Vršovic a nedá zahynouti nám, ni budoucím.

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora