Jak jsem se (ne)ztratil

úterý 20. květen 2014 09:57

Když jsem tady před časem anoncoval představení jihočeských amatérů, bylo mi jasné, že se na ně určitě zajdu podívat. Pokud zdraví dovolí. Dovolilo, ale na pěší túru přes kopec, jak jsem chodíval v minulosti, už jsem si netroufl. Se dvěma přestupy jsem v pořádku dojel, a přestože jsem trochu bloudil, nakonec to dobře dopadlo. Genius loci Járy da… nezklamal.

 

 

 

 

 

 

Představení se konalo před vyprodaným hledištěm, navíc hledištěm, které často aplaudovalo na otevřené scéně. A právem. Režisérský tandem manželů Langerových přiznaně opráskl Bornovu inscenaci v Dlouhé, ale převzal ji inspirativně i invenčně, a po mém soudu vdechl amatérskému souboru nejen nadšení, ale i kus skutečného divadelního umění. Není úplně samozřejmé potkat amatérský soubor, který nemá ve svém představení výrazné kvalitativní výkyvy. Tady se to povedlo. Pochopitelně se vše točí okolo mladého Vítka, Víta Zemana. Nebudu mu prorokovat profesionální kariéru, ale talent to je nesporný.

1.jpg

2.jpg

V představení zazněly hity šedesátých let, kapela Ukrutanka doprovází zpěváky přímo na jevišti. Zaujme i skvělá chůze na chůdách, dobrá práce s marionetami. Potkal jsem hravost a fantazii Ludvíka Aškenázyho, jehož psaní okouzlovalo mou generaci. Jako nositel skoro absolutního hudebního hluchu nebudu hodnotit zpěváky, ale rytmus jsem si potěšeně vydupával s nimi.

3.jpg

4.jpg

Prožil jsem včera příjemný večer. Kdyby se závěrečný aplaus měřil na opony, bylo by jich určitě více než deset. Také se přidávalo, lidem se nechtělo domů. Nedivil jsem se. Nezapadlí vlastenci z Jindřichova Hradce přivezli milou a umnou  podívanou. Laskavé úsměvy bez posměchu, radost ze hry. Tak až se někdy vypravíte na jih naší země, zajděte na představení divadelního spolku Jablonský. Při hledání dobré zábavy určitě nezabloudíte.

5.jpg

 

 

Pro lepší představu jsem si vypůjčil ze stránek souboru Jablonský několik fotografií Josef Böhma. Snad mi promine.

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora