Mana divadelní

čtvrtek 22. květen 2014 09:50

V tom skutečném chvatu mne dostihla i pozvánka na slavnostní otevírání vršovického divadélka, a to jsem si chvilku času rád vyšetřil. Abych byl přesný a věrohodný, musím napsat, že divadlo už provoz zahájilo dřív, ale ve středu 21. května byl slavnostně zahájen provoz v nově a kompletně zrekonstruovaném Vršovickém divadle Mana, které pamětníci znali jako Jiráskovo divadlo. Přidám pár nepříliš podařených dokumentárních fotografií. Své blogy s fotografiemi záměrně a vědomě neřadím mezi fotoblogy. Za fotografa se nepovažuji.

Foyer divadla byl plný k nedýchání, já jsem tentokrát nepočkal na následující zajímavé představení, prostě jsem se necítil. Přesto zahájení bylo sympatické a důstojné. Nebudu ani představovat všechny řečníky. Nebylo jich mnoho a neřečnili dlouho.

1.JPG

Sympatické bylo, že se zahájení zúčastnila i zástupkyně radnice, místostarostka, Mgr. Ivana Cabrnochová. A také vysoký zástupce církve. Přišel pedagog na DAMU a divadelní světoběžník, doc. Jakub Korčák, který se snad ujal jistého dramaturgického dohledu nad divadlem. Sympatický pan farář Frýdl pochopitelně nescházel.

3.JPG

Ze střihání pásky mohu nabídnout jenom záda účastníků. Vpravo církev, nalevo paní místostarostka a Jakub Korčák.

2.JPG

Z mála pamětníků slávy souboru Bozděch nabídnu jenom oduševnělou tvář Josefa Rajchla. Jako rozhlasový hlasatel se kdysi možná se svým sametovým hlasem vkrádal některým z dam až do ložnic.

4.JPG Takhle vypadá hlediště divadla dnes. Plné potěšených diváků.

5.JPG

Jenom pro ilustraci. Divadlo má i balkon. Pamatuji se, že kdysi jsem tu viděl z balkonu k stání svého prvního Hamleta.

6.JPG

Mrzí mne, že jsem nedostal do objektivu čelně příjemnou paní místostarostku. Ale jistě uznáte, že v první řadě jí to opravdu slušelo.

7.JPG

Od zástupců souboru Bozděch jsem zaslechl lehký povzdech, že se vůbec nevzpomnělo na to, co pro existenci divadla soubor znamenal.

8.JPG

Buďme ale spravedliví, ve foyeru divadla visí krásně zarámované a zachovalé plakáty z dob slávy souboru.

9.jpg

A protože jsem na jednom z plakátů zahlédl i jméno Felixe Buřila, napadlo mne, že zakončím hezkou vzpomínkou. Přímo v kolumbáriu chrámu, nad divadlem, spí svůj věčný spánek laskavý a moudrý člověk, skvělý divadelník, pan Felix Buřil. Letitý dobrý duch jak spolku Bozděch, tak i celého divadla. Věřím, že zůstane dobrým duchem divadla Mana i dál.

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora