Pan nakladatel

středa 28. květen 2014 09:36

Není to tak dlouho,co jsem přemýšlel o tom, že moje zdravotní krize v osmdesátém devátém byla i k něčemu dobrá. Kdybych byl totiž po „sametu“ zdravý, určitě by mne některý z kamarádů ukecal k podnikání a já bych možná dodnes platil dluhy. Vím, že nejsem podnikatelský typ. Důvěřivý, nesystematický. O to víc si vážím těch, kteří se do podnikání úspěšně pustili. Nemám na mysli ty, kteří, přisátí na státní a obecní rozpočty plnili své bankovní účty v daňových rájích. Tady asi netřeba uvádět příklady. Dvojnásob mne ale těší, že jeden podnikatelský projekt se vlastně trochu rodil i na tomto blogu.

Moniku Petrákovou jsem tady zaregistroval poměrně záhy. Jistě i pro dámský půvab, ale znám dobře rok svého narození, a tak jsem četl především příběhy, napsané svěžím jazykem, mladé a hlavně pro mladé. A tahle talentovaná bloggerka stála u zrodu nové firmy, Pan nakladatel. Má sice oficiální sídlo v Ostravě na adrese druhého z rodičů, Filipa Čenžáka, ale ke kmenovým autorům patří bývalí blogeři. Krom „matky“ Moniky je to také vtipný vypravěč lásky k něžné dcerce, otec Petr Vurbs, a také Martina Bittnerová, jejíž čtivé dokumenty o velkých dámách česká  literatury mám rád. První jsem už s potěšením přečetl, druhou zatím jenom prolistoval.

V dejvické kavárně, které asi nikdy nepřijdu na jméno, Potrvá, trvalo včera večer příjemné autorské čtení. Martina bohužel přijet nemohla,

1.JPG

ale ze své nové chystané novely U nás na greenu četl Aleš Dudek.

02.JPG

Petr Vurbs četl z už vydané knihy A život je tu!

A také Monika s Filipem, ale o těch jsem už kdysi psal. I o jejich knize Heslo: Jazz Dock.

4.JPG

Večer doprovázel zpěv Filipa

3.JPG

i zpěvačky Viky.

Seděl jsem spokojeně v té partě mladých intelektuálů (možná spíš intošů), listoval si v příjemném vyprávění otce Petra, a když jsem narazil na syndrom zfotrovatění, zpozorněl jsem. Jenomže, dávno, dávno již tomu a Petr o zdědkovatění ještě psát nemusí.

Bylo útulno v kavárně s nezapamatovatelným názvem, ale příjemným prostředím, v němž snad funguje i divadlo. Přesto si mladí nakladatelé vaz lámat nemusí, jak se doporučuje v divadelním světě. Přejme jim cit na dobré autory a hodně potěšených čtenářů. V současné nakladatelské džungli by se možná neprosadil ani Tracyho tygr.

 

Se svým chátrajícím kompaktem jsem už nefotil, použil jsem fotky z alba Pana nakladatele.

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora