Letovisko

středa 11. červen 2014 12:00

V poslední době se mi sešlo poměrně dost pozvánek na různé kulturní akce. Potěšilo mě to, ale ta vedra a věk… A tak jsem musel vybírat. Derniéru Turgeněva v Disku jsem si ale ujít nenechal. Byl jsem a budu potěšený čtenář ruské literatury, jsem přesvědčený, že má v literatuře nejkrásnější ženské postavy. Namátkou Nastasja Filipovna v Dostojevském, kněžna Rostovová v Tolstém, ale pro mne i Axiňja v Tichén Donu, nebo Pasternakova Lara.

Hořkou komedii I. S. Turgeněva „Měsíc na vsi“ upravili inscenátoři, především studentka dramaturgie Tereza Verecká a režisérka a pedagožka Jaroslava Šiktancová, do jakéhosi zjednodušeného jevištního tvaru, který se odehrává na  moderní scéně Andriany Trpkovič. Název inscenace jsem dal do nadpisu blogu.

 Byl jsem zvědavý, jak se současný divadelní potěr popere s Turgeněvem, jedním z titánů ruské literatury.  Potěšilo mne, že ke klasikovi přistoupili po svém. Vyšli možná spíše z Tolstého charakteristiky: Turgeněv neumí milovat, má rád lásku. Problém zrající paničky a jejích mindráků posunuli občas trochu do grotesky, na úsporné moderní scéně, která připomíná spíše dnešní sluneční lázně, si pohrávali s tématy, trochu i formou divadla na divadle.

Přiznávám, nebyl to Turgeněv mých chvil s krásnou knihou. Šalda někdy ve dvacátých létech minulého století doporučoval modernizovat klasiku a přiblížit ji mladým. To se myslím povedlo, na to vedro překvapivě plné hlediště šlo s představením a potěšeně aplaudovalo. Mým starým očím se ale zdálo, že představení už trochu „nedrželo pohromadě“, asi se dlouho nehrálo a nepochopil jsem ani zcizovací efekt s kulisákem. To ale možná souviselo s derniérou.

Rád občas zajdu na ty mladé, začínající, talentované. V původním Disku jsem kdysi viděl třeba mladičkého Václava Sloupa, Přeučila, později Dejdara, Hrzánovou, Cibulkovou. Byla to vždycky příjemná setkání a s potěšením jsem potom sledoval jejich další úspěchy. Tahle parta pod vedením pedagožky Jarky Šiktancové si teprve bude hledat své místo na divadelním slunci. Přejme jim, aby neuvízli v mělčině televizních seriálů, ale vstoupili s talentem a pílí na ta prkna, která snad pořád znamenají svět.

Představení mělo premiéru 26. září v divadle Disk a jeho scéna se ve stejném prostoru rozebírala 10. června 2014.

Letovisko_1.jpg

Letovisko_2.jpg

Letovisko_3.jpg

Letovisko_4.jpg

Použil jsem fotografie Kryštofa Kaliny za stránek divadla.

Jarce Šiktancové ( v perexu) to pořád sluší, co říkáte?

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora