Trocha radosti v troše smutku

pátek 27. červen 2014 15:03

Na zahradních slavnostech hodně speciálního zařízení Paprsek v Měcholupech jsem už hostem opravdu pravidelným. A nechodím si vůbec jitřit duši, naopak, pozoruji potěšeně tu vnitřní harmonii, která vládne ve většině rodin s různě postiženými dětmi.  

 

 

 

 

Tentokrát mi trochu naskočily verše za známého Svěrákova textu:

                            …hlavně nesmí býti smutno.

                            natož aby se brečelo….

Tady určitě nebrečel nikdo, osvědčená kapela se sice trochu zmenšila, ale hrála nejen k poslechu, ale občas i k tanci, když si chtěli pobaveně skočit někteří klienti zařízení. Nafukovací hrad byl pochopitelně velkým lákadlem pro všechny děti. Já jsem po řadě let zase viděl holčičku skákat panáka. Takovou holčičku skoro čítankově pěknou, s neméně pěknou maminkou, která slečně vysvětlovala správnost otoček. Po chvilce jsem si všiml, že k nim patří ještě jedna slečna, zjevně trochu zdravotně postižená. Pozoroval jsem je, jak odcházeli domů - fungující a šťastná rodina.

2.jpg

Kouzlo mýdlových bublinek zaujalo všechny, dobré občerstvení vyrobili sami pracovníci stacionáře. V rozlehlé a trochu i udržované zahradě se opět potkávali lidé s opravdu velkým srdcem. Pro zaměstnance je štěstím, že se jejich klienti i po létech vracejí a nacházejí tady kousek svého domova. A pro vlastní klienty zařízení… Podle radosti, s níž se pohybují ve vyzdobené zahradě, je to pro ně příjemný závan normálního světa, ze kterého jsou občas, přiznejme si to, vyloučeni. Lidství budiž pozdraveno.

1.JPG

 

Foto: Tereza Tvrzová

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora