Jiráskův Hronov a nostalgie

sobota 2. srpen 2014 16:24

Tedy moje, pochopitelně. Letos se koná už 84. letní festival amatérského divadla. A je to prý možná i vůbec nejstarší divadelní festival na světě. I kdyby nebyl, těch nej je okolo něj hodně.

Vzpomněl jsem si, jak jsem přijel na svůj první, jako mladý divadelní adept. Když zjistili, kolik mi už je, chtěli mne poslat domů. Naštěstí neposlali a v krásném prostředí Velké Dřevíče jsem prožil nádherný a nezapomenutelný týden v krásné přírodě, skvělé společnosti a s výukou lektorů, z nichž jeden se stal později trochu i mým přítelem. Ovšem zůstali mi z toho setkání i dva přátelé trvalí, jdou se mnou vlastně většinu života. Každý den ráno jsem si uběhl v lese svou desítku a potom kamarádské stolování v lůnu podhorské přírody, herecké etudy, režijní rozbory a následná hodnocení shlédnutých představení. A také lásky s vůní krásných horských kopretin, horských potůčků a lesních malin.

Spisovatel Alois zůstal trochu v ústraní, i když jsme také navštívili jeho rodný dům. Později jsem zajel ještě párkrát pracovně a velmi si užíval zvláštní atmosféry toho kouzelného městečka. Dny měly tenkrát už úplně jiný, zralý rytmus, pracovní dílny jsem už nenavštěvoval, ale chodil potěšeně na představení a také na následné tvůrčí dílny, při nichž uznávaní režiséři rádi diskutovali s amatéry o tom, co bylo k vidění předešlý den. Byly to debaty občas velmi vášnivé, potkávaly se tu divadelní generace, školy i styly. Navečer ve vinárně se už potkávali spíše přátelé, a kdybych tam letos zajel, asi bych s jistým smutkem vzpomínal na ty, kteří už nepřijedou, odešli za tu závěrečnou oponu.

Možná se to tolik neví, ale Hronov v té době slouží i jako poutní místo. Potkávají se tady divadelní amatéři z různých koutů Čech, ale i Slovenska, mnozí mají pravidelně zajištěný nocleh u stejných soukromníků a tak městečko žije tou slávou trochu i ekonomicky. Především ale žije divadlem i v tom mezinárodním kontextu. Jiráskův Hronov už je dneska pojem nejen v našem českém rybníku.

Nejsem pravidelný poutník, který se rok co rok jezdí dívat i diskutovat o amatérském divadle. Párkrát jsem ale přičichnul a pokaždé to zavonělo opojně i vzácně. A tak snad jenom zvolám s Fráňou Šrámkem: divadelní léto budiž pochváleno.

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora