O nešípkové Růžence

čtvrtek 28. srpen 2014 11:43

Hned na úvod přiznám - titulek je mystifikace. Nechci psát o spící krasavici, naopak o dámě mimořádně činorodé a také o skvělé knize, kterou jsem nedávno získal. Naděžda Sobotková byla dlouhá léta členkou baletu ND, později i velmi uznávanou pedagožkou. Necelý měsíc scházel a dožila by se nádherného věku 91 let. Alespoň tu devadesátku si užila v plné slávě a činorodosti.

Nechci se pouštět do hlubokého rozboru velmi zajímavé knihy. Navíc balet určitě nebyl mou nejoblíbenější divadelní disciplínou. Ovšem vyprávění paní Sobotkové se čte skoro samo. Začátky v přípravce, tvrdá dřina mladé sólistky baletu ND, někdy až děsivé změny, které v časech komunismu potkávaly soubor.

Mne osobně velmi zaujalo vyprávění o tragédii Saši Machova, který si v důsledku politické perzekuce vzal život, a vlastně i skvělého Miroslava Kůry, kterého jsem kdysi na scéně ND viděl tančit. Vybavilo se mi, jak na tenkrát ani ne patnáctiletého kluka zapůsobila ta tragédie a šuškanda okolo ní. Věcné vylíčení toho,  co se tenkrát dělo a jakou roli sehrál „kulturolog“ Nejedlý, má větší náboj antikomunismu, než řada trapných plivanců pozdních antikomunistů pod peřinou.

Paní Sobotková svůj příběh vypráví prostě, s lehkostí špičkové tanečnice, kterou ve své době byla. Vypracovala se opravdu „od piky“, od těch zakrvácených tanečních střevíčků až k vysokoškolskému diplomu, který ji i teoreticky opravňoval k vedení baletní přípravky ND. A že své práci rozuměla, dokazuje úcta, kterou jí v knize vyslovují takové baletní legendy jako Jiří Kylián nebo Petr Zuska, který sympatickou tanečnici a pedagožku kdysi nazval Naďou Makropulos.

Snad ještě dodám, že zajímavé vzpomínky přepsala do knižní podoby Alena Šloufová. Pokud tedy narazíte na poměrně reprezentační publikaci knihy Národní divadlo? Alfa i omega mého života!, a jste současně znalci, či zájemci o dění v tom svatostánku českého divadla, nezaváhejte a kupte. Určitě to nebude jenom ozdoba knihovny, díky dobré úpravě a skvělým fotografiím.

A jak jsem ke knize přišel já? Celkem prostě. Nekupoval jsem, ale byl obdarován. Knihu vydala Produkce Sabongui spolu s Národním divadlem. A sympatická Příbramačka s exotickým jménem je kandidátkou na senátorku v té části Prahy, ve které velkou většinu života žiji. Povídala si se mnou zajímavě, ale to můžete sami posoudit.

http://josefhejna.blog.idnes.cz/c/423294/Nabizim-cisty-stit-a-sve-zkusenosti.html

 

Naděžda Sobotková (20. dubna 1923, Praha – 20. března 2014, Praha)

Národní divadlo? Alfa i omega mého života! Vydalo Sabongui Production ve spolupráci s Národním divadlem v r. 2013.

 

nor.jpg

Není tajemstvím, že kambodžský král Norodom Sihamoni u nás kdysi studoval tanec. Pani Naďa v jednom rozhovoru přiznala, že v soukromí mu pořád tyká. Ale při podobné slávě...

 

 

 

 

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora