Jak šel život

neděle 31. srpen 2014 09:21

Jsem už pochopitelně ve věku bilancování, navíc podtrženého ještě pravděpodobností stěhování. Čistím, třídím, vyhazuji. Jak likviduju knihovnu, jsem už psal, teď přišly na řadu fotografie. Příběh té jedné vám trochu přiblížím.  

 

 

 

Pracoval jsem v tom podniku několik let celkem bez větších problémů. Ředitel, zvaný Zloprcek, mne sice nemiloval, ale v té době ještě snášel. Podnik měl na horách rekreační středisko a já už tam měl s dcerami opakovaně rezervovaný pokoj na jarní prázdniny. S některými lidmi jsme se tam pravidelně potkávali, měli jsme docela dobrou partu. Jedna moje kamarádka z účtárny jezdívala se synem Honzíkem. Byl to moc fajn kluk, Byl zdvořilý, kamarádský, oblíbil jsem si ho nejen já, ale i moje dcery, ačkoliv ještě nebyl ve věku ctitelském. Bylo mu tak dvanáct, pamatuji si, že uměl moc dobře hrát šachy. Každý večer jsme spolu hrávali, skoro pokaždé mě porazil.

Potom soudruhům v podniku se mnou došla trpělivost a i já si uvědomoval, že je čas jít dál a jinam. Někdy v té době mne ale ještě zastihla zpráva o Honzíkově vážné nemoci. S jeho mámou¸ která byla mou kamarádkou,  jsme  to často  probírali, potřebovala se vypovídat a já jí dodával odvahu. Honzík se začal léčit, ale byl to běh na dlouhou trať. Potom čas trhl oponou, já jsem z podniku odešel, ztratili jsme kontakt. Za Honzíkovým osudem se pro mne trochu zavřela voda.

Potkali jsme se naprosto nečekaně. To už jsem oddával na radnici, když se ke mně přihlásila Honzíkova máma. Přišla synovi zařizovat svatbu. Dozvídal jsem se od ní o prožitém boji, při kterém mu stála věrně po boku i o nejednoduchých perspektivách jeho dalšího života. Ale potkal tu správnou životní partnerku, překonal těžkou zdravotní krizi, oddával jsem je s velkou radostí.

002.jpg

Pak se mi zase ztratili, konec toho příběhu se už nejspíš nedozvím. Dívám se na tu fotografii a věřím, že všechno dobře dopadlo. Že se Honzíkovi daří, že je stále tak milý a chytrý, jak jsem si ho uložil do své paměti. Člověk s obrovským srdcem a velký bojovník. Honzíku, ozvi se…

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora